شب ادراری، یک مشکل روحی در کودکان

شب ادراری، یک مشکل روحی در کودکان

این نوع ناراحتی که از جانب اکثر مادران مورد شکایت می باشد ، دلیل رونی دارد. از این رو درصد کمی از دلایل جسمانی مثل ناراحتی های مجاری ادرار ، وجود بیماری قند و بیماری های کلیوی می تواند در شب ادراری کودکان دخیل باشد .

دلایل شب ادراری

مهم ترین عامل روانی در شب ادراری کودکان ، ناراحتی و دلتنگی کودکان است که البته چنین حالتی نیز بستگی به موضوعات مختلفی دارد . بعضا عوامل بسیار ساده و سطحی که شاید اصلا در ذهن آدمی جای نمی گیرد ، باعث ایجاد چنین مشکلاتی می شود . اگر کودکی که به هیچ وجه شب ادراری نداشته و جایش را خیس نمی کرده است ، احتمال دارد با یک اتفاق ساده مثل اسباب کشی و نقل مکان از خانه ای به خانه دیگر ، باعث گردد که کودک به چنین ناراحتی گرفتار اید و بسترش را هر شب خیس کند .

هیجان نیز به نوع خود نقش بزرگی در شب ادراری دارد . به طور معمول تولد کودک جدید در زمانی که هنوز فرزند بزرگتر قدرت تحمل و حضور او را ندارد ، می تواند باعث ایجاد هیجانات خاص و نگرانی های کودکانه شده و شب ادراری را منجر گردد . از این رو توصیه می شود در سن 3 سالی یا 4 سالگی که حس حسادت کودک بیشتر است ، مادران و پدران درصدد نوزادان جدید نباشند و اگر به ناخواه کودکی به دنیا آمد به یک باره تمام توجه و علاقه و اشتیاق و خنده هایشان را معطوف نوزاد نساخته و کودک بزرگتر را فراموش ننمایند .

کودکان در هر سنی ممکن است دچار اختلالاتی شوند که برای آشنایی بیشتر با آن ها می توانید مقالات علائم تشنج در کودکان و کم کاری تیروئید در کودکان و افزایش فشار خون در کودکان را مطالعه نمایید . شب ادراری

دلایل دیگری نیز اعم از شب تولد ، جشن های عروسی و یا هر نوع جشن دیگر ، آمدن مهمان تازه وارد که کودک او را ندیده بوده و یا انفاقات هیجان زا تماما می توانند به شب ادراری کودک سبب شوند .

راه درمان شب ادراری

اولین شرط درمان این است که والدین نباید چنین حادثه ای را برجسب بیماری و یا مشکل بزرگ تلقی نمایند . اگر چنین موضوعی انگاشته شده و نگرانی واولدین مشخص نشود ، کودکی نیز به خودی خود چندان از تغییر رفتار غیرارادی خویش نگران و اندیشناک نگشته و آن را حادثه ای مقطعی و غیر قابل انتظار برشمرده و بعد ها سریعا در کنترل خود اقدام خواهد کرد . اگر کودک شما به شب ادراری دچار شده است نباید او را تنبیه و یا مجازات کرده و زیر سخنان ملامت بار تحت فشار قرار دهید . اگر روزی از خواب بیدار شدید و او را پاک یافتید که برخلاف شب های قبل شب ادراری نداشته ، می بایست او را تحت تشوبقات خود قرار دهید .

همانطور که اشاره شد ، موضوع شب ادراری بیشتر جنبه روانی دارد ، لذا تشویق می تواند بهترین عامل در کنترل ، اعتماد به نفس ، کسب اراده کودک مفید و موثر واقع شود .

یکی دیگر از روش های درمانی برای رفع شب ادراری ، خوراندن مقدار زیاد آب یا چای به کودک پس از بیدار شدن از خواب در صبحگاهان می باشد . زمانی که کودک آب بسیاری مصرف کند ، لاجرم به رفع اجابت نیازمند خواهند بود تا کیسه ادرارش را خالی سازد ، لذا شما به نحوی از انحاء او را سرگرم کنید تا بتواند دقایقی بر خود مسلط شود و ادرارش را نگهدارد . به این ترتیب همین اراده در شب هنگام نیز برایش موثر خواهد افتاد .

دکتر علی فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده ، شب ادرای به عنوان یک بحث روحی در کودکان باید جدی گرفته شود و با دانش و اطلاعات کافی برای برطرف کردن آن اقدام کنند . گاهی استفاده از یک روش نادرست باعث بدتر شدن وضعیت می شود . برای مشاوره های بیشتر می توانید از یک متخصص اطفال کمک بگیرید .

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

پاسخ

چهار × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button