بهترین-متخصص-اطفال-در-تهران

بهترین متخصص اطفال چه کسی است؟

به طور کلی می توان گفت که اغلب والدین برای درمان بیماری های کودکان دلبند خود به دنبال بهترین متخصص اطفال هستند، اما سوالی که پیش میاید این است که  چگونه باید بهترین متخصص اطفال را پیدا کرد؟ بهترین متخصص اطفال چه کسی است؟ ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص ویژگی های بهترین متخصص اطفال به شما ارائه دهیم و به شما در پیدا کردن یک متخصص اطفال خوب کمک کنیم.

متخصص اطفال چه کسی است؟

در واقع متخصص اطفال یا همان متخصص کودکان و نوزادن کسی است که در رشته پزشکی عمومی تحصیل نموده است و درزمینه اطفال تخصص کسب کرده است.

به بیان ساده تر متخصص اطفال در زمینه اطفال و کودکان دارای تخصص بوده و توانایی  تشخیص و درمان انواع بیماری های کودکان و نوزادان را دارد.

به طور مثال اگر کودک شما به بیماری خاصی مبتلا بود یا به هر دلیل نیاز به جراحی  و  درمان نقص های ژنتیکی و یا مادر زادی دارد، در این موارد می توانید به متخصص اطفال مراجعه نماید.

هم چنین  گاهی کودکان بیماری های بدون علائمی دارند که تنها با معاینه و انجام تست و آزمایش قابل تشخیص است که در این صورت نیز شما می توانید برای تشخیص و انجام تست های لازم برای کودکتان به یک متخصص اطفال مراجعه نماید.

اما در نظر داشته باشید که از آنجایی که کودکان به نسبت بزرگسالان بدن حساس تری دارند و هرگونه تشخیص درمان نادرست می تواند عوارضی جبران ناپذیر برای کودک داشته باشد، توصیه می شود که جهت پیشگیری از بروز چنین عوارضی به بهترین متخصص اطفال در تهران مراجعه نمایید.

ویژگی های بهترین متخصص اطفال

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم مراجعه به بهترین متخصص اطفال از اهمیت بالایی برخوددار است و می تواند سلامت کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

لازم است بدانید که یک متخصص اطفال خوب دارای برخی ویژگی ها می باشد که با شناخت آنها می توانید به راحتی بهترین متخصص اطفال را پیدا کنید.

از جمله ویژگی های بهترین متخصص اطفال در تهران عبارتند از:

 • توانایی ارتباط برقرار کردن متخصص اطفال با کودک هم یکی از شاخص هایی است که  نیاز به توجه دارد.از آنجایی که بیشتر کودکان به دلیل ترس از درمان اغلب از مراجعه  به پزشک واهمه دارند به همین دلیل یک متخصص اطفال باید این توانایی را داشته باشد که به گونه ای با کودک رفتار کند که تمام استرس کودک از بین برود و برای درمان همکاری کند.
 • استفاده از روش های درمانی متناسب با علم روز دنیا؛ همانطور که می دانید علم نیز مانند سایر زمینه ها در حال پیشرفت است. ممکن است راه های درمانی که متخصص در ابتدای فعالیت کاری خود به کار می گیرد، به مرور زمان تغییر کند و روش های نوینی برای آن ارائه شود. آگاهی متخصص از علم روز و همگامی با آن می تواند در درمان سریع تر و موثرتر مفید باشد.
 • یک متخصص اطفال خوب می بایست دارای مدرک تحصیلی معتبر در زمینه اطفال، کودک و نوزادان داشته باشد.
 • دارای تبحر و تجربه کافی در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های اطفال باشد.
 • بهترین متخصص اطفال می بایست دارای علم و آگاهی کافی در زمینه اطفال باشد.

متخصص اطفال چه خدماتی را ارائه می دهد؟

همان طور که گفته شد بهترین متخصص اطفال قادر به درمان و تشخیص انواع بیماری اطفال می باشد.
از جمله بیماری هایی که جهت درمان آنها می توان به متخصص اطفال مراجعه نمود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

درمان آسم و آلرژی

آسم و آلرژی در کودکان متاسفانه امروزه بسیار شایع شده است و می تواند سبب بروز مشکلات بسیاری در کودک شود. در صورتی که درمان در مراحل اولیه صورت نگیرد می تواند سبب بروز آسم در کودکان شود. در نتیجه مراجعه به متخصص اطفال با مشاهده علائمی همچون ، خس خس کردن سینه کودکان، عفونت در مجاری تنفسی، رینیت و یا آسم لازم است تا اقدامات درمانی صورت گیرد.

درمان رفلاکس معده در نوزادان

رفلاکس معده به معنی بازگشت دوباره غذا از مری به معده است. این مشکل بیشتر در کودکان زیر دو سال شایع است در صورتی که درمان برای آن صورت نگیرد می تواند سبب بروز مشکلات شایع در فرد گردد. والدین در ابتدا به خاطر بهره گیری از درمان های خانوادگی سعی به برطرف کردن این مشکل می نمایند، اما همین امر باعث به تاخیر افتادن درمان می شود و شرایط کودک را نامطلوب تر می کند. متخصص اطفال با انجام آزمایشات و بررسی های لازم اقدامات درمانی متناسب برای درمان رفلاکس معده کودکان نجام می دهد.

تشخیص و درمان زردی نوزاد

بروز زردی معمولا در 2 ساعت اول بعد از زایمان دیده می شود و درمان آن از الزامات است، بهترین متخصص اطفال در تهران قبل از زایمان  نوع خون مادر را  تعیین می کند، در صورتی که ناسازی بین خون مادر و جنین باشد در ابتدا وجود زردی در کودک را بررسی می کند.

زردی را بنا بر شدت آن می توان با کمک روش های مختلفی درمان کرد، از جمله این روش ها شامل فتوتراپی است که در طی این روش، درجه شدت زردی در کودکان بسیار افزایش یافته است و برای درمان نیاز است تا انتقال خون انجام شود.

همچنین بسته شدن نوزاد در پتو فیبر نوری  که لازم است توسط متخصص اطفال تجویز گردد از دیگر روش های درمان زردی در نوزادان است.

انواع بیماری های گوارشی در کودکان

کودکان ممکن است به دلایل مختلف به بیماری های گوارشی مختلفی مانند درمان اسهال، درمان یبوست کودکان ، بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده و سندرم روده تحریک پذیر مبتلا شوند که برای درمان آن نیاز است که به متخصص اطفال مراجعه کرد.

درمان سایر بیماری های کودکان

تقریبا برای تمامی مشکلات و بیماری های کودکان باید در ابتدا به متخصص کودکان مراجعه کرد، چند نمونه دیگر از بیماری هایی کودکان که برای درمان آن نیاز به مراجعه به متخصص اطفال است عبارتند از:

آبله مرغان در کودکان
لازم است بدانید که آبله مرغان در کودکان جزء بیماری های شایع محسوب می شود و اغلب خطری نداشته. بیماری آبله مرغان نوعی عفونت مسری است و بر اثر نوعی ویروس ایجاد می شود. از اصلی ترین علائم آبله مرغان می توان به تب و خارش اشاره نمود.
عفونت گوش در کودکان
عفونت گوش اغلب بر اثر باکتری در گوش میانی ایجاد می شود و موجب جمع شدن مایع در پشت گوش می شود. هم چنین لازم است بدانید که بروز عفونت گوش در کودکان شایع تر از بزرگسالان است و می تواند درد بسیاری را برای کودک به همراه داشته باشد به همین منظور توصیه می شود که در صورت بروز عفونت گوش سریعا به یک متخصص اطفال خوب مراجعه نمایید.
سرخک و سرخجه
سرخک نیز از دیگر بیماری های به شدت واگیر دار است که در کودکان شیوع بیشتری داشته و علائم اولیه آن با لک های پوستی قرمز، تب و التهاب است.

تب و انواع بیماری های عفونی در کودکان و ….

تشخیص نشانه بیماری در کودکان

از دغدغه های اصلی و نگرانی والدین ، حفظ سلامتی کودکانشان است. نشانه های بیماری به عنوان اولین مرحله از وجود بیماری نظر والدین را به خود جلب می کند. شاید علت اصلی ناتوان بودن کودک در بیان درد و علائم بیماری باشد و این خود مراقبت دو چندانی را می طلبد تا والدین ، متوجه تغییر وضعیت در کودکان شوند.
طبق توصیه های متخصصین اطفال باید به علائم رفتاری کودکتان دقت نمایید چرا که کودکان در حین رشد سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و زودتر به بیماری مبتلا می شوند و چون کودک درکی از بیماری ندارد در نتیجه امکان تشخیص دیر هنگام وجود خواهد داشت .
بهتر است پدرها و مادرها با نشانه های بیماری در بدن کودک خود آشنا باشند تا متوجه شوند چه موقع نیاز است به پزشک مراجعه نمایند .

انواع نشانه های بیماری در کودکان

در واقع کودکان برای ابتلا به بیماری نشانه های کلی و مشابهی دارند که لازم است والدین بعد از مشاهده آن ها ، در اولین فرصت به متخصص اطفال مراجعه نمایند.
از جمله نشانه بیماری در کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• تنگی تنفس در کودکان
• تب شدید در کودکان
• درد شکم به مدت طولانی
• خستگی مفرط و مداوم
• تشنگی شدید
• استفراغ مداوم
• التهاب صورت
• کهیر و جوش بدن
• گریه بیش از حد نوزادان
این موارد از شایع ترین علائم بیماری در کودکان و نوزادان است که باید به متخصص کودکان مراجعه شود . لازم به ذکر است زمان برای درمان بیماری کودکان اهمیت بالایی دارد و وجود بیماری در بدن کودکان خطرهای جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت .

از دیگر خدمات بهترین متخصص اطفال می توان به موارد زیر اشاره نمود: 

متخصصان اطفال طیف متنوعی از خدمات مرتبط با سلامتی کودکان را انجام می دهند که از غربالگری های سلامتی تا مدیریت شرایط پیچیده پزشکی را شامل می شود.

معمولا متخصصان اطفال کارهای  زیر را انجام می دهند:

 • معاینات فیزیکی
 • واکسن زدن
 • درمان آسیب ها، از جمله شکستگی و دررفتگی
 • ارزیابی رشد جسمی، عاطفی و اجتماعی کودک
 • تجویز داروهایی مانند مسکن و آنتی بیوتیک
 • تشخیص و درمان بیماری های مختلف

اهمیت مراجعه به بهترین متخصص اطفال


همان طور که گفتیم از آنجایی که کودکان بسیار حساس هستند و بروز هرگونه بیماری و عدم درمان آن می تواند سلامت کودک را تحت تاثیر قرار دهد به همین منظور مراجعه به متخصص اطفال خوب از اهمیت بالایی برخودار است.
هم چنین از آنجایی که متخصصین اطفال آموزش های ویژه ای در زمینه نیازهای جسمی، عاطفی و رفتاری کودکان دیده اند توانایی و تجربه بهتری در درمان کودکان دارند.
از دیگر مواردی باید بدانید این است که در واقع متخصصین اطفال از آن جهت که در زمینه درمان و تشخیص بیماری های کودکان دارای تخصص هستند، بنابراین آنها می توان گفت که تجربه گسترده تری در شناخت و درمان بیماری های دوران کودکی دارند.
در برخی موارد نیز نوزادان زودتر از موعد به دنیا می آیند یا دارای یک بیماری هستند که این موارد اغلب نیاز به نظارت دقیق تری دارد و ممکن است یک متخصص اطفال مراقبت های تخصصی تری نسبت به سایر پزشک ها ارائه دهد.

چه موقع به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنیم؟


مراحل رشد و سلامتی کودکان باید توسط متخصص اطفال خوب معاینه و دنبال شود .

پزشکان تاکید دارند که مراجعه منظم والدین در سال های ابتدایی کودک بسیار اهمیت دارد و از آنجایی که این قشر جامعه از نظر جسمی نسبت به بزرگسالان توانایی کمتری دارند، انتخاب بهترین متخصص اطفال از اهمیت بیشتری برخوددار است.

البته در گذشته برای درمان بیماری های کودکان نیز به پزشک بزرگسالان مراجعه می شد و تخصص پزشکی متفاوتی وجود نداشت اما با توجه به پیشرفت روز افزون علم و مطالعات جدید پزشکی در حوزه های مختلف بیمار، تخصص مخصوص کودکان وجود دارد .

این عامل باعث شده نتیجه بهتر و مطلوب تری در روند درمان و تشخیص بیماری های اطفال حاصل شود؛ چرا که به صورت تخصصی یک بیماری مورد بررسی قرار می گیرد .

هم چنین لازم است بدانید که کودکان نسبت به بزرگسالان بدن حساس تری دارند و با ورود کوچکترین میکروب و عفونت به بدنشان، خیلی سریع در مقابل آن واکنش نشان می دهند، بنابراین با مشاهده کوچکترین علائم در کودکان باید به متخصص اطفال مراجعه کنید.

علاوه بر آن کودکان  بر خلاف بزرگسالان نمی توانند در رابطه با میزان درد خود و یا مکان درد خود صحبت کنند  و تنها با گریه و بی قراری مادر می تواند درد کودک را تشخیص دهد.

در این موارد با مراجعه به متخصص اطفال و بررسی ها و آزمایشات لازم قبل از اقدام به ارائه راهکار های درمان، علت درد را تشخیص داده شده و متناسب با آن روش درمان ارائه می شود.

والدین می توانند کودک خود را برای ویزیت های دوره ای نزد متخصص اطفال ببرند. ویزیت های دوره ای کودک فرصتی برای والدین است تا هر گونه سوالی که در مورد سلامتی کودک خود دارند را از پزشک بپرسند که در صورت مشاهده علائم و مشکلات جسمی یا رفتاری در کودک متخصصین اطفال والدین را در این باره مطلع می نمایند.

در طی  مراجعه به متخصص اطفال پزشک رشد جسمی و عاطفی کودک را ارزیابی می کند.

همچنین والدین می توانند در خصوص عادت های غذایی و خوابیدن کودک سوالات خود را با پزشک مطرح کنند.

توصیه می شود که والدین کودک خود را در طول سال اول حدود هفت بار برای ویزیت نزد یک متخصص اطفال ببرند. کودکان بین 1 تا 2 سال باید هر 3 تا 6 ماه یک بار به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنند.

 از دیگر مواردی که می بایست به متخصص اطفال مراجعه نمود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

والدین به دلایل مختلف ممکن است لازم بدانند فرندشان را نزد متخصص ببرند تا معاینه شود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چکاپ جسمی کودکان
 • بررسی سلامت ذهنی و روانی کودکان مانند اختلالات زبانی در کودکان
 • بررسی میزان رشد کودکان
 • واکسیناسیون
 • تغذیه در نوزادان و کودکان
 • ارزیابی طبیعی بودن رفتارها و مهارت هایی که کودک کسب کرده است .
 • تشخیص بیماری های ارثی و یا مشکلات مربوط به سلامت کودکان .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران

شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

محل درمان کودک چه اهمیتی دارد؟

محیط مطب یکی از موارد قابل توجه است که باید به آن توجه داشت. در مطب هایی که محیط آن متناسب با روحیات کودک است به طور حتم کودک آرامش بیشتری دارد.
یکی از مسائلی که می تواند از ترس کودکان نسبت به رفتن به مطب پزشک کم کند محیط مناسب با روحیات کودکان می باشد.
هم چنین اکثر مطب ها و مراکز درمان مربوط به کودکان برای سرگرم کردن بچه ها و کاهش استرس آن ها از اسباب بازی و کتاب و فعالیت هایی مخصوص کودکان استفاده می کنند.

نتیجه

همان طور که در این مقاله خوانید انتخاب یک متخصص اطفال خوب بسیار قابل اهمیت است و می تواند در روند رشد و سلامت کودک بسیار تاثیر گذار باشد به همین منظور نیز توصیه می شود که برای معاینه و درمان کودکانتان حتما به بهترین متخصص اطفال مراجعه نمایید.

ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به شما در شناخت و یافتن بهترین متخصص اطفال کمک کنیم.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *