درمان عفونت ادراری در کودکان

درمان عفونت ادراری در کودکان

والدینی که کودکان خردسال دارند باید به تمام علائم کودک و نکات سلامتی آن توجه داشته باشند ،اگر شما هم کودک خردسال دارید بهتر است این مقاله را مطالعه کنید . ما در این مقاله در رابطه عفونت ادراری در کودکان صحبت می کنیم . دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران هستند که در این مقاله تمام علائم و نشانه های عفونت مجاری ادراری و راهکار های درمان آن را بیان می کنند . هر کودکی در معرض خطر ابتلا به عفونت مجاری ادرار می باشد ،چگونه می توان احتمال ابتلا به این عفونت را به صفر برسانیم ؟
عفونت مجرای ادراری عبارت است از باکتریوری شدید در بیمار که منجر به پاسخ التهابی می شود (مانند پیوری در dipstick یا تجزیه میکروسکوپی ادرار ) . عفونت مجرای ادراری به عنوان یکی از منایع موربیدیته ناشی از عفونت های باکتریایی در کودکان ،پس از عفونت مجرای تنفسی فوقانی در مقام دوم قرار دارد . ممکن است منجر به ایجاد اسکار در کلیه ، هیپرتانسیون و نارسایی کلیه شود . عفونت دستگاه ادراری ( که باید استریل باشد ) ممکن است در کلیه ها (پیلونفریت )،مثانه (سیستیت )، یا در پیشابراه (اورتریت )رخ دهد . تشخیص ،به وسیله کشت ادرار انجام می شود .

عفونت ادراری در کودکان
عفونت ادراری در کودکان

با بروز عفونت ادراری در کودک چه زمانی نیاز است تا با متخصص اطفال مشورت کنیم ؟

توصیه می گردد بدون تجویز پزشک و متخصص کودکان هیچ گونه دارویی را خودسرانه به کودک ندهید ،لازم است تا برای مصرف آنتی بیوتیک ها با پزشک مشورت کنید . در صورتی که کودک شما دارای عفونت ادراری استاندار باشد ،باید تعداد روز هایی که نیاز به مصرف آنتی بیوتیک می باشد توسط متخصص اطفال تعیین گردد .

عوامل خطر در عفونت مجرای ادراری کودکان

E.Coil عامل حدود 80 درصد عفونت های ادراری کودکان است . سایر علل باکتریایی عبارتند از ،گونه های گرم منفی و گونه های گرم مثبت . در کودکان کوچک تر از 3 سال شیوع کلی عفونت دستگاه ادراری در شیر خواران تب دارد 5 درصد است اما به میزان وسیعی بر اساس نژاد و جنسیت متفاوت خواهد بود .
• شیوع آن در دختران دو تا چهار برابر بیشتر از پسران ختنه شده است .
• پسران ختنه نشده ،4 برابر بیش از پسران ختنه شده مبتلا می شوند .
• شیوع عفونت مجاری ادراری در دختران با درجه حرارت بالای 39 درجه سانتیگراد 16 درصد است .
کلونیزاسیون ناحیه اطراف پیشابراه با پاتوژن های روده ای عفونت زا برای مجاری ادراری ،اولین مرحله ایجاد عفونت های مجاری ادراری است .
اتصال باکتری به سلول اپی تلیال ادراری ،فرآیندی فعال است که با واسطه جایگاه های اتصالی خاص و گیرنده های ویژه آن ها بر روی سلول های اپی تلیال انجام می شود .
باکتری دارای پیلی ،در واقع می تواند به اپی تلیوم مجاری ادراری متصل شود و حتی در کودکان فاقد رفلاکس مثانه به حالب ، به سمت کلیه بالا برود .

دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

درمان و کنترل عفونت مجاری ادراری

آنتی بیوتیک ها بر اساس الگو های مقاومت محلی انتخاب شوند . 24 تا 48 ساعت پس از شروع درمان ،کشت ادرار و آزمون حساسیت آنتی بیوتیک ها تکرار شوند .
بیشتر شیر خواران بالای 2 ماه مبتلا به پیلونفریت را می توان به صورت سرپایی با آنتی بیوتیک خوراکی درمان کرد .
پیلونفریت در شیر خواران با آمپی سیلین به علاوه سفوتاکسیم /جنتامایسین درمان می شود .
پیلونفریت در کودکان بزرگ تر با سفتر یاکسون یا سفوتاکسیم درمان می شود تا جواب آزمون حساسیت مشخص شود .
کودکان کوچکتر از 2 ماه ،کودکانی که به درمان پاسخ نمی دهند ، بیمارانی که دچار استفراغ شده و داروها خوراکی را تحمل نمی کنند و کودکانی که پیگیری دقیق آن ها غیر ممکن است ،به بستری کودک در بیمارستان نیاز می باد .
UTI تحتانی باتری متوپریم /سولفامتوکسازول یا سفپودوکسیم درمان می شود . فنازوپیریدین برای درمان سوزش ادرار به کار می رود .
طول دوره درمان برای کودکان خردسال و مبتلایان به تب بدون علت در کودکان یا عفونت راجعه ادراری 10 تا 14 روز است .
تشخیص و درمان فوری عفونت مجاری ادراری مهم ترین عامل پیشگیری از تشکیل اسکار در کلیه است .

برخی مطالب  مفید در سایت دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران

عوارض چاقی در کودکان

 چکاپ دوره ای

بیش فعالی در کودکان

تشنج در کودکان

اختلالات شنوایی اطفال

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

One thought on “درمان عفونت ادراری در کودکان

  1. مژده - سپتامبر 16, 2018 در 12:25 ب.ظ

    سلام خسته نباشید . ببخشید اگر دختربچه تو روز خودش رو چند بار بخارونه یعنی عفونت ادراری داره ؟ نمیشه عادت باشه ؟

    پاسخ

پاسخ

دو + نوزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button