HIV کودکان

HIV کودکان

HIV کودکان

HIV ، هفتمین  عامل منجر به مرگ در کودکان است .تشخیص ایدز در کودکان به چه روشی انجام می شود ؟علائم ایدز در بارداری چیست ؟آیا آزمایش ایدز برای نوزادان هم وجود دارد ؟عفونت HIV ، نوعی  عفونت مزمن  با ویروس RNA  داراست . اگر شما هم  اطلاعی در رابطه بیماری های عفونی و خونی  همچون ایدز ندارید بهتر است،  مقاله زیر را مطالعه کنید دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران به بررسی این موضوع می پردازند .

HIV کودکان
HIV کودکان

اثبات وجود  عفونت ویروسی ، تشخیص را مورد تایید  قرار می دهد .AIDS زمانی رخ می دهد  که عفونت با HIV ، سیستم  ایمنی را مختل  کند و عفونت  های فرصت طلب  ایجاد شده باشند، ارگانیسم های  فرصت طلب  در بیماران  مبتلا به ایدز معمولا  به افراد  دارای سیستم  ایمنی  طبیعی ، آسیبی نمی رسانند .

در تمام کودکان  ممکن است HIV رخ دهد .  پیشرفت های اخیر  احتمال انتقال  به نوزاد  در حین  زایمان را کاهش  داده است .

راه های  انتقال عفونت  عبارتند از :

از طریق  تماس جنسی ،پوستی  یا غشاری  مخاطی ، انتقال  عمودی  یا شیر دهی.

عواملی که می توانند  خطر انتقال  در طی زایمان را افزایش  دهند عبارتند از : بالا بودن  بار ویروسی در بدن  مادر

پایین بودن CD4+  در سرم مادر

مصرف مواد مخدر  به وسیله مادر

ویرولانس HIV

وزن تولد  کمتر از 2500  گرم

انتقال  حین زایمان  با تجویز پروفیلاکسی  قبل از زایمان ، حین زایمان  و دوران شیر  خوارگی  کاهش می یابد .میانگین  سنی شروع  عفونت 12 تا 18 ماهگی است .

راه های تشخیص

وجود ویروس در شیر خواران  زیر 18 ماه  با دوبار تست HIV DNA PCR مثبت  جداگانه  اثبات می شود .  تست های سرولوژیک  قبل از 18 ماهگی ، وضعیت  سرولوژیک مادر را مشخص  می کنند .

در کودکان بزرگتر  از 18 ماه  دو مورد مثبت جداگانه  از EIA ، سنجش  وسترن بلات  یا تست های تشخیص ویروس  لازم است .

در CBC با diff، آنمی در کودکان ،ترومبوسیتوپنی ،نوتروپنی یا لنفوسیت  های آتیپیک  مشخص می شوند.

آنزیم های کبدی ممکن است بالا  باشند .

تعداد لنفوسیت های CD4+ در ابتدا و در هنگام  پیگیری اندازه گیری  می شود . کاهش تعداد این سلول ها معرف پیشرفت  بیماری است .

ایمونوگلبولین ها  در ابتدا اندازه گیری می شوند ، زیرا تشخیص هیپوگاماگلبولینمی ، اعتبار  تست آنتی بادی  منفی را از بین میبرد .

تست های HIV عبارتند از : میزان بار HIV ،بررسی آنتی HIVp24 و کشت HIV

سایر کار های تشخیصی  بر اساس  تظاهرات  بیمارانی و زیر نظر متخصص کودکان انجام می گیرد .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . اگر شمابه دنبال بهترین متخصص اطفال هستید ،با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

درمان و کنترل بیماری خونی به نام HIV در کودکان

به محض تشخیص توسط متخصص کودکان ،تمام کودکان  زیر 12  ماه یا افرادی  که بار ویروس  آن ها 100000عدد است ، باید درمان ضد  رتروویروس دریافت کنند .

در کودکان بزرگتر  و نوجوانان ،زمان  درمان بر اساس  شمارش CD4+ ،وضعیت بالینی و بار ویروسی تعیین می شود .

درمان ترکیبی، یک اصل  است و معمولا  با دو تا 3 دارو شروع می شود  که عبارتند از : مهار کننده  نوکلئوزید  ترتنس  کریپتاز معکوس  و یا مهار کننده  ترانس کریپتاز معکوس غیر نوکلئوزیدی  و یک مهار کننده  پروتئاز. لازم به ذکر است که هدف درمان  با کمک این روش ها  کاهش بار ویروسی است .

نتیجه گیری

در اخر باید گفت  لازم است تا مادر قبل از بارداری و در طی دوران بارداری تمام ازمایشات لازم را انجام دهد ، همچنین تمام  واکسن های کودک  نرمال که شامل ، واکسن آنفلوآنزا  و واکسن هایی  که برای شمارش  سلول های CD4+  طبیعی می باشد ،  برای کودک تزریق شوند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *