علل شایع گلو درد در کودکان

علل شایع گلو درد در کودکان

علل شایع گلو درد در کودکان

بهترین راه درمان گلو درد چرکی کودکان چیست ؟ آیا  برای درمان گلو درد کودکان نیاز به مراجعه به متخصص اطفال می باشد ؟ عفونت های فوقانی تنفسی و از جمله گلو درد ،  خصوصا در فصل پاییز و زمستان یکی از علل شایع مراجعه  به  متخصص اطفال می باشد.در خیلی از این موارد ممکن است، گلو درد، مطرح نباشد و عفونت های گوش ، سینوس، گلو و سرما خوردگی های ساده، که تمام این ها جز عفونت های  فوقانی تنفسی هستند دلیل مراجعه به متخصص اطفال باشد .   اگر کودک شما هم دائما از گلو درد شکایت می کند به شما توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید .

علل شایع گلو درد در کودکان
علل شایع گلو درد در کودکان

انواع گلو درد در کودکان

گاهی ممکن است  گلو درد به دلیل یک ضربه  و یا خونریزی  یک زخم ایجاد شده باشد، و علت بروز آن عوامل عفونی نباشد، برای درمان  گلو  درد اولین اقدام تفکیک و تشخیص نوع گلو درد در کودک است ، گلو درد ممکن است  عفونی باشد و یا تحت عوامل ویروسی ایجاد شود .

گلو قسمت هایی زیادی دارد ، ناحیه ای که از نظر والدین بیشتر مورد توجه  قرار می گیرد، لوزه ها هستند  که در کودکان بزرگتر  می باشد و با افزایش سن ، خصوصا از سن 7 سالگی به بعد ، کم کم کوچک می شوند . التهاب همین ناحیه همراه با لوزه می تواند در اثر عوامل عفونی نیز صورت گیرد .  اما  به طور نسبی می توانیم بگوییم که خیلی از این موارد  ناشی از ویروس ها هستند و بسته به فصول مختلف  بین 5 تا 30 درصد آن ها ناشی از باکتری ها می باشند و 70 درصد آن ها  به دلیل ویروس ها ایجاد می شوند .

در صورتی که درمان به موقع صورت نگیرد ، گاهی می تواند صدمات  جبران ناپذیر را برجای گذارد ، از جمله روماتیسم قلبی .

با درمان درست و به موقع میزان این عارضه قلبی  به میزان 70 درصد کاهش یافته است .

علائم گلو درد های چرکی

معمولا گلو درد های چرکی همراه با، عفونت چشم، اسهال کودکان ، آبریزش  و یا سرفه نیست ، اگر کودک این علائم را داشته باشد حاکی از بروز یک عفونت ویروسی است . عفونت های چرکی در سن زیر 3 سال بسیار نادر است .

اما  در صورتی که کودک علائمی همچون التهاب گلو ، قرمزی ، اگزودا که همراه با تب ناگهانی و بالا ایجاد شده باشد ، غدد لنفاوی  متورم و دردناک می تواند از علائم  گلو درد های  چرکی باشد .  در این موارد لازم است تا هرچه سریعتر پزشک  اقدامات درمانی لازم را انجام دهد . بروز این نوع گلو درد بیشتر در سن 3 تا 25 سالگی می باشد .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . اگر شمابه دنبال بهترین متخصص اطفال هستید ،با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

آیا تمام موارد گلو درد کودکان نیاز پنی سیلین دارد ؟

این باور، باوری اشتباه است ، چون تعدادی از این گلو درد ها ویروسی می باشند و نیاز به این نیست که  تنها راه درمان  برای آن ها با کمک پنی سیلین باشد .

نتیجه گیری

در آخر ما به شما توصیه می کنیم در صورتی که  کودکی  بعد ازسن 6 الی 7 سال   از گلو درد شکایت کرد ،  حتما به متخصص اطفال  مراجعه کنند، تا پزشک  با بررسی های لا زم  تشخیص  دهد که آیا گلو درد مشکوک به ویروس است و یا با عامل عفونی ایجاد شده است  و نیاز به درمان خاصی دارد .  شما می تواندی برای مراجعه به مطب دکتر علی فرجی متخصص اطفال در شمال تهران با شماره   3 – 02 54 61 22 [021] تماس بگیرید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *