شپش سر کودک را چگونه از بین ببریم ؟

شپش سر کودک را چگونه از بین ببریم ؟

شپش سر کودک را چگونه از بین ببریم ؟

شپش سر چیست و چگونه درمان می شود ؟ شپش سر حشرات بسیار ریزی هستند که در دوران مدرسه و در کودکان دیده می شود . بروز این علت به خصوص در زمان ورود به مدرسه در کودکان بسیار شایع است . شپش سر نمی پرد و پرواز نمی کند ، بلکه تنها با راه رفتن از یک سر به سر دیگر منتقل می شود . شپش از آجایی که کودکان در مدرسه اغلب سر خود را به هم نزدیک می کنند به راحتی قابل انتقال است . در ادامه مقاله، دکتر علی فرجی متخصص اطفال در شمال تهران به بررسی راه های تشخیص و درمان شپش در کوتاه ترین زمان ممکن می پردازند ، پس بهتر است ادامه مطلب را مطالعه فرمایید .

شپش سر کودک را چگونه از بین ببریم ؟
شپش سر کودک را چگونه از بین ببریم ؟

علائم شپش سر

خارش سر
راش روی پوست سر
و وجود دانه های سیاه بر روی بالش سر

راه های معمول تشخیص ابتلای کودک به شپش سر، در صورتی که والدین مشکوک شدند چیست ؟

بهترین راهکار برس کشیدن سر کودک در حالت خیس است ، به این صورت که ابتدا سر کودک را با حجم زیادی شامپو بشویید و بعد از آن موها را در دسته هایی تقسیم کنید و در جهات مختلف برس بکشید .
در صورتی که وجود شپش سر کودک تایید شد ، لازم است تا کل خانوده مورد بررسی قرار گیرند .

راه های معمول درمان شپش سر

یکی از راهکار های درمان معمول شپش سر همانند راه تشخیص آن است . این کار می بایست هر سه تا چهار روز به مدت دو هفته تکرار شود و در صورت وجود هر گونه شپش تشخیص داده و حذف شود .
البته می توان از محلول های موجود در بازار زیر نظر بهترین متخصص اطفال هم استفاده کنید . محلول های مختلفی در بازار وجود دارند پس به خاطر داشته باشید که پیش از مصرف در رابطه با میزان تاثیر دارو ها و راه های درمان شپش با پزشک صحبت کرده تا متناسب با سن کودک با کمک دارو های موجود درمان شپش را هر چه سریعتر پایان دهید .
در صورتی که کودک، مستعد ابتلا به شپش سر است ، سعی کنید هر هفته موهای کودک خود ر ا مورد بررسی مجدد قرار دهید .

دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

جلوگیری از هجوم مجدد شپش

این سوالی است که بیشتر والدین از دکتر علی فرجی دارند که در صورت از بین رفتن شپش چه راه کاری وجود دارد تا از هجوم دوباره آن جلوگیری کنیم . بهترین راهکار این است که تمام رو تختی ها و لباس هایی که در دوران ابتلا به شپش استفاده شدند را در آب داغ شستشو دهید و یا به خشکشویی ببرید ، تا اثری از شپش باقی نماند.
وسایلی که به موهای سر بسته می شوند همچون سنجاق ، برس و… را با کمک الکل شستشو دهید و حتی می توانید آن ها را دور بیندازید .
فرش ها و مبلمان را به خوبی تمیز و جارو بکشید و سپس کیسه جارو برقی را دور بیندازید .
همانطور که گفته شد ممکن است شپش در خانوادده از فردی به فرد دیگر منتقل شود پس بهتر است بعد از درمان تمام محیط خانه را تمیز کنید تا احتمال ابتلا به شپش را از بین ببرید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *