سرخک در کودکان

سرخک چیست و چگونه متوجه شویم که کودکمان بدان دچار شده اند؟

آیا بیماری سرخک دارای عوارض جانبی خطرناکی است؟

علائم سرخک در کودکان به چه شکلی ظاهر می شود؟

روش های مراقبت از کودک مبتلا به سرخک چیست؟

در این مقاله سعی شده است که به سرخک و علائم آن بپردازیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید پس ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید…

سرخک بیماری ویروسی مسری است که با لکه های پوستی قرمز همراه با تب و التهاب در کودکان ظاهر می شود که از طریق آب دهان و بینی و مایعات مخاطی قابل انتقال است. بیشتر مادران خواهان دانستن این موضوع از متخصص اطفال هستند که آیا این بیماری خطرناک است و جان کودک را به خطر می اندازد یا خیر؟

به گفته بهترین متخصص اطفال در تهران سرخک یا سرخجه نوعی بیماری ویروسی است که از خانواده پارامیکسوویریده تشکیل می شود که به آن یک ویروس آر آ ن آ اطلاق می شود. این ویروس بشدت واگیردار بوده و از طریق تنفس منتقل می شود اما خوشبختانه برایش واکسن اختراع شده است.

باید اظهار کنیم که سرخک فقط کودکان را مبتلا نمی کند و حتی ممکن است که بزرگسالان را نیز بدان مبتلا شوند.

سرخک در کودکان

علائم سرخک در کودکان

سرخک به دو مرحله نهفته و آشکار تقسیم می شود.

اگر علائم نهفته باشد تا 10 روز در بدن کودک هیچ گونه عارضه ای رخ نمی دهد اما بعد از 10 الی 12 روز علائم شروع به آشکار شدن می کند و علامت هایی همچون:

 • آبریزش بینی
 • تب
 • قرمزی چشم ها
 • سرفه خشک
 • لکه های سفید ریز در دهان
 • روی پوست لکه های قرمز
 • گلو درد شبیه سرماخوردگی کودکان

ایجاد می شود که مادر باید هوشیار باشد و هرگونه علائمی را بررسی و فورا و در اسرع وقت به اولین متخصص اطفال مراجعه کرده و درمان را برای کودک آغاز کند.

علل ابتلا به سرخک در کودکان

همانطور که قبلا اشاره نمودیم علل ابتلا به این بیماری نوعی ویروس مسری است که از طریق دهان و تنفس و سرفه در هوا منتشر می شود و هنگامی که فرد مبتلا سرفه و یا عطسه ای می کند قطرات آلوده در هوا معلق مانده و به راحتی فرد سالم مبتلا می شود.

قطرات آلوده در یک سطح ساعت ها می مانند و می توانند افراد سالم را آلوده کنند و افراد سالم با قرار دادن انگشتان در دهان و بینی و یا مالیدن چشم ها به راحتی ویروس را به خودشان جذب می کنند.

تحقیقات نشان داده شده است که حدود 90 درصد افراد مستعد به سرخک و یا هر بیماری مسری هنگامی که در معرض شخص آلوده به ویروس می ایستند، حتما مبتلا می شوند.

شایان ذکر است که به برخی عوامل خطرزا همچون غیر واکسینه بودن، مسافرت های بین المللی، کمبود ویتامین A  اشاره کنیم. در صورتی که فرد هنوز این واکسن را نزده و بدان مبتلا نشده است بهتر می باشد که زودتر برای واکسینه شدن اقدام نماید و از ویتامین A  در برنامه و یا رژیم های غذایی خود استفاده کند. همچنین اگر قصد مسافرت به کشوری را دارد که سرخک در آن رایج است بهتر است خطر این بیماری را جدی بگیرد.

آیا سرخک در کودکان عوارض جانبی دارد؟

سرخک عوارضی همچون:

 • عفونت گوش
 • پنومونی
 • انسفالیت
 • التهاب شدن حنجره یا برونشیت(خروسک)

را به همراه می آورد البته اگر خانمی باردار باشد، و در حین حاملگی دچار سرخک شود، ممکن است که دچار زایمان زودرس و یا تولد نوزاد کم وزن شود، حتی گاهی ممکن است که نوزاد مرده بدنیا بیاورد.

واکسیناسیون افراد چه زمانی مناسب است؟

در کودکان معمولا اولین دوز در 12 تا 15 ماهگی به نوزادان می زنند و دوز دوم را در 4 تا 6 سالگی توصیه می کنند.

اما برای بزرگسالان متفاوت است، بهترین زمان را باید از متخصص و پزشک خود جویا شوند.

تشخیص سرخک در کودکان

متخصص اطفال با دیدن بثورات مشخصه بیماری و لکه های کوچک ایجاد شده بر روی سطح بدن اقدام به تشخیص می نماید. در بیشتر مواقع پزشک با عدم بررسی درست سرخک و بثورات ممکن است تشخیص نادرست دهند.

راه تشخیص این عارضه، آزمایش خون، نمونه گیری و نمونه ادرار است که تایید می کند کودک بدان مبتلا شده است یا خیر؟

راهای درمان سرخک در کودکان

سرخک درمان قطعی ندارد، اما برخی از اقدامات می تواند در محافظت از افراد آسیب پذیر صورت گیرد، از جمله:

ایمونوگلوبولین سرم: تقویت سیستم ایمنی بدن برای خانم های باردار، نوزادان، افراد داری سیستم ایمنی ضعیف که در معرض این ویروس قرار دارند آنتی بادی با نام ایمونوگلوبولین سرم دریافت می کنند.

واکسینه شدن بعد از مواجه: تجویز واکسن طی 72 ساعت بعد از مواجه با سرخک تا درمقابل ویروس مقاوم شوند. در صورتی که سرخک در بدن بیمار منتشر نشده باشد می تواند علائم خفیفی را در مدت زمان کمتری داشته باشد.

متخصص و پزشک در بیشتر مواقع داروهایی از جمله تب برها، آنتی بیوتیک ها و ویتامین A  را در زمانی که فرد به بیماری سرخک مبتلا است، تجویز می نماید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

پاسخ

نوزده − یک =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button