داروهای افزایش قد در کودکان

داروهای افزایش قد در کودکان

داروهای افزایش قد در کودکان

به تغییر اندازه بدن در طول زمان رشد گفته می شود . رشد از دوره جنین شروع می شود و تا آخر دوره بلوغ ادامه دارد . در صورتی که کودکی رشد طبیعی داشته باشد، نشان می دهد  که از سلامت برخوردار می باشد . از طرفی رشید بودن  یک حسن تلقی می شود ، چرا که تمام افراد به دنبال این هستند که  قدی خوب و طبیعی داشته باشند . بیشتر والدین از دکتر علی فرجی متخصص اطفال این سوال را می پرسند که آیا دارو های افزایش قد می تواند تاثیری در رشد کودک آن ها داشته باشد ؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

داروهای افزایش قد در کودکان
داروهای افزایش قد در کودکان

سرعت رشد

سرعت رشد در 6 ماه اول  عمر کودک به نسبت بیشتر است و به تدریج کم می شود   و در سن 4 تا 10 سالگی سرعت رشد بین 5-6 سانتی متر در سال است  . دختر ها معمولا تا 15 سالگی رشد می کنند  و پسر ها تا 18 سالگی ، در صورتی که بلوغ کودکان به تاخیر بی افتد ، این رشد  ادامه دارد .

از طرفی در مقوله رشد کودکان، قد و وزن والدین بسیار تاثیر گذار است ،  کودکی که والدین او قد بلند تری دارند این انتظار می رود که قد او به نسبت هم بلند تر باشد و  برعکس .

قد هدف در کودکان

کودکی که  قد هدف او بر روی منحنی رشد او باشد،  به این معنی است که قد کودک بر روی قد ژنتیکی خودش می باشد . اما اگر  این قد کمر از این منحنی باشد لازم است تا والدین او هر چه زودتر به متخصص اطفال مراجعه کنند و علت را جویا شوند .

گاهی در برخی از بیماری ها اندازه گیری قد نشسته و اندازه گیری دست های کودک اهمیت دارند ، این امر هم از نظر تشخیصی و هم از نظر پیگیری  درمان موثر می باشد .

صفحات رشد استخوان ها در دو طرف استخوان های دراز واقع شده اند و با استخوان سازی که انجام می شود  این استخوان ها رشد می کنند و قد می کشند . قد انسان بیشتر تابع رشد پاها و ستون فقرات است .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

سن استخوانی کودک

برای آنکه سن استخوانی مشخص شود ، بیشتر استخوان مچ دست را بررسی می کنند ، به این صورت که لازم است تا از دست کودک یک عکس تهیه شود  تا این عکس با اطلس استخوان مقایسه شود و سن  استخوانی کودک مشخص گردد .

دارو های افزایش قد کودک

خیلی از والدینی که به مطب دکتر علی فرجی متخصص اطفال مراجعه می کنند ،  در رابطه با دارو های افزایش قد کودک سوال می پرسند در پاسخ آن ها باید گفت  لازم است تا  اختلال کوتاهی قد در کودکان قبل از ورود به  دوره بلوغ و در همان سنین ابتدایی بررسی شود  تا متناسب با آن  درمان های ویژه انجام شود . استفاده از دارو هایی که تنها جنبه تبلیغاتی دارند و البته خودسرانه ،می تواندعواقب خطرناکی داشته باشد . دکتر علی فرجی بعد از معاینه و بررسی علت کوتاهی قد کودکان درمان های لازم را ارائه می دهد .

خلاصه مطلب

در اخر به عنوان خلاصه ای از مطالب می توان  گفت، رشد کودکان مقوله بسیار مهمی است که باید والدین به آن توجه داشته باشند هر گونه اختلال در این رشد می تواند با علت زمینه ای مشخصی  بروز پیدا کند ، ویزیت های منظم کودک در همان سنین ابتدایی می تواند در تشخیص و درمان انواع بیماری ها موثر باشد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
2 پاسخ
 1. با سلام و خسته نباشيد
  سوالي داشتم از خدمت جنابعالي
  پسر 5 ساله ام خيلي و به ندرت شب ادراري داره و برخي اوقات كه شب اداراي داره روي لباس زيرو محل ادرارش مقداري ماده سفيد رنگ و شبيه گچ هستش البته اين مورد هميشگي نبوده و به ندرت ايجاد مي شود
  البته اين نكته را عرض كنم كه قد و وزنش يه كم نسبت به استاندارد پايين تر هست و بخاطر عدم تمايل به
  لبنيات ، شربت كلسيم تقريبا بطور منظم مصرف ميكنه.
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد كه علت وجود ماده گچ مانند در ادرارش چيست؟

  1. علت این رنگ ممکن است به خاطر مصرف زیاد کلسیم باشه. اگر کلسیم بیش از حد مصرف بشه احتمال تشکیل سنگ های کلسیمی هست. بنابر این مصرف کلسیم رو قطع کنید. دلیلی نداره به کودکی که لبنیات نمی خوره کلسیم داده بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *