خال عروقی در نوزادان

خال عروقی در نوزادان

خال عروقی در نوزادان

گاهی بعد از تولد نوزاد و یا چند ماه بعد از تولد ضایعاتی بر روی پوست کودک نمایان می شود . این ضایعات گاه می توانند خطر ناک باشند و گاهی هم بی خطر . اگر شما هم اطلاعی برای شناخت تفاوت خال در کودکان و یا توده های عروقی ندارید ، دکتر علی فرجی متخصص اطفال در ادامه به بررسی این موضوع می پردازند .

ضایعات عروقی طیف بسیار وسیعی دارد و متاسفانه گاهی به غلط در جامعه پزشکی اکثر این ضایعات عروقی را تحت عنوان همانژیوم می شناسند ، عدم آشنایی به ضایعات پوستی ، تشخیص و درمان را مختل می کند . به طور میانگین 4 درصد نوزادان سفید پوست همراه با این ضایعات هستند و معمول ترین محل آن ها در ناحیه سر و گردن می باشد . متاسفانه در بیشتر مواقع والدین ضایعات عروقی را با خال به اشتباه می گیرند .
بهتر است قبل از هر اقدامی برای شناخته ضایعات و خال های پوستی با یک متخصص اطفال مشورت کنید .

خال عروقی در نوزادان
خال عروقی در نوزادان

همانژیوم چیست

همانژیوم تومور خوش خیم عروق خونی است و از تکثیر لایه های داخلی رگ ایجاد می شود این ضوائد می توانند مادرزادی و یا اکتسابی باشند و باعث بروز خال های مختلفی در سطح پوست صورت و بدن شوند ، خال های معمولی و شایع بیشتر از جنس سلول های رنگ دانه ساز هستند ، اما خال هایی از جنس رگ های خونی هم وجود دارند که اصطلاحا آن ها را خال های عروقی می نامیم . معمولا این خال ها از بدو تولد روی پوست کودک وجود دارد ، اما گاهی طی دوران کودکی و یابزرگسالی بر سطح پوست ایجاد می شود ، خال های عروقی انواع متفاوتی دارد . ماه گرفتگی نوعی از خال های عروقی است که از بدو تولد آغاز می شود و با افزایش سن کودک به تدریج ضخیم و تیره تر می شود و درمان اصلی این نوع خال عروقی، لیزر است .

دکتر فرجی متخصص اطفال از تخصص و تجربه کافی بر خوردار هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

خال های عروقی یا دانه گیلاسی از انواع خال های رگی است که کمتر بر روی پوست صورت دیده می شود . همانژیوم نیز معمولا چند هفته بعد از تولد کودک اشکار می شود ، این خال قرمز رنگ است و تا سن یک سال و نیم بر روی پوست کودک رشد می کند و و سپس خود به خود فروکش می کند . خال همانژیوم در بچه های نارس و بچه هایی که از مادران مسن به دنیا آمده اند ، شایع تر است ، گاهی سرعت رشد این خال به قدری زیاد است که تبدیل به زخم می شود . این خال ها بیشتر در ناحیه سر و گردن کودک هستند و در 95 درصد موارد در سن 10 سالگی برطرف می شوند . هر نوع درمان تهاجمی می تواند وضعیت این خال ها را وخیم تر کند . دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران به والدین عزیز توصیه می کنند که درمان همانژیوم کودکان ،تنها زمانی ضرورت دارد که همانژیوم ، مانع کارکرد طبیعی اجزای بدن شود . به طور مثال در صورتی که همانژیوم جلوی دید کودک را بگیرید ، کودک را دچار تنبلی چشم می کند ، پس درمان آن ضروری است .

برخی مطالب  مفید در سایت دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران

رفلاکس در نوزادان

گلو درد کودکان

تقویت سیستم ایمنی کودک

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *