تغذیه نوزاد

تغذیه نوزاد

در طول اولین سال زندگی، مغز کودک شما به سرعت رشد می کند.
مغز و سیستم عصبی تا حدود سن سه سالگی رشد پیدا می کنند و این مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک شما تغذیه ای را که نیاز دارد،را دریافت می کند . در طول سال های اول لازم است تا به اندازه کافی مواد مغذی خاصی مصرف شود .
غذای اصلی نوزادان تا یک سالگی شیر مادر است ،اما لازم است تا بعد از 6 ماهگی غذای کمکی به برنامه غذایی اضافه شود .
شیر مادر دارای تمام مواد مغذی است که کودک شما حداقل تا یک سالگی به آن نیاز دارد

تغذیه-نوزاد

فواید شیر مادر

شیر مادر حاوی منبع عالی از ویتامین ها
مواد معدنی
پروتئین
چربی های ضروری برای بدن شناخته شده است ، که می تواند در روند رشد کودک بسیار تاثیر گذار باشد . همچنین دارای آنتی بادی هایی است که به دفاع در برابر انواع بیماری های کودک کمک می کند . کودکانی که کمتر مریض می شوند ، روند رشد و یادگیری بهتری دارند .
در حقیقت شیر مادر تمام مواد مغذی که یک کودک برای ساخت مغذی سالم نیاز دارد را تامین می کند .
DHA یک اسید چرب امگا 3 است که به طور کلی 25 درصد کل چربی موجود در مغز را تشکیل می دهد. بدن قادر به تولید این مقدار نمی باشد ،لازم است تا با کمک مکمل ها و غذاهای کمکی کمبود آن را جبران کرد .

یکی دیگر از اسید های چرب مهم برای رشد مغز ARA (اسید آراشیدون) است، اسید چرب امگا 6 در مغز است. مانند DHA، ARA برای رشد مغز و بینایی ضروری است. همچنین نقش مهمی در عملکرد ایمنی، لخته شدن خون و سایر توابع مهم دارد.در نتیجه لازم تا بعد از 6 ماهگی با مصرف مواد غذایی همچون تخم مرغ و غلات و… مقدار لازم را برای بدن تامین کنیم .
آهن برای نوزادان برای تولید هموگلوبین (قسمت حمل اکسیژن سلول های قرمز خون) ضروری است. کمبود آهن می تواند باعث کم خونی شود که می تواند سبب خستگی و کمبود انرژی گردد . کمبود این مواد معدنی نیز بر یادگیری، حافظه و توجه تاثیر می گذارد.
مراقب باشید، پس از شش ماه، یک کودک شیرخوار باید مکمل های آهن را به صورت سولفات آهن یا قطره های ویتامین مصرف کند. اگر کودک شما حدودا 4-6 ماه است، می توانید غلات غنی شده با آهن را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید.
بهتر است برای تغذیه کودک با متخصص اطفال مشورت کنید تا با ارائه جدول تغذیه مناسب تمام مکمل های مورد نیاز کودک تامین گردد

برخی مطالب  مفید در سایت

دستور غذایی شماره 1

دستور غذایی شماره 2

آنفلوآنزا

کودکان مبتلا به حساسیت

آلرژی در کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.
مطالب مرتبط

پاسخ

15 + 9 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button