ویتامین-دی

تاثیر ویتامین D در بدن

تاثیر ویتامین دی در بدن

کمبود هر ویتامین در بدن ما آسیب هایی را وارد می کند که هر کدام علائم و تاثیرات مختلفی در بدن دارند. بدن انسان به طور طبیعی به ویتامین های زیادی به میزان مناسب و کافی نیاز دارد که فقر و کمبود هر کدام ممکن است خسارات جبران ناپذیری برای انسان داشته باشد. یکی از این ویتامین های مهم ، ویتامین D است که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

علائم کمبود ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین حساس و مهم در بدن است که یکی از ویتامین های محلول در چربی محسوب می شود و برای متابولیسم کلسیم و ساخت و ساز استخوان ها و در بحث کلیه بسیار مهم است . از موارد دیگری که این ویتامین اهمیت دارد در چشم است که اگر این ماده ویتامینه کمبود داشته باشد چشم ها دچار خشکی می شوند.

در اشتها و بحث پوست و یا احساس خستگی تاثیر می گذارد به طوری که وقتی کمبود ویتامین دی وجود دارد احساس خستگی کرده و دردهای استخوانی داریم و صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب احساس بی حالی،  بی انگیزه ای و خستگی خواهیم داشت.

یا ممکن است احساس کوفتگی، دردهای استخوانی و بی اشتهایی کودکان داشته باشیم. از سوی دیگر کمبود ویتامین دی آسیبی است که به استخوان ها وارد می شود و در متابولیست استخوان ها موثر است.

ویتامین-دی

درمان کمبود ویتامین D

بر اساس آمار 65 درصد افراد جامعه و در برخی آمار ها بالای 70 تا 75 درصد آن دچار کمبود ویتامین هستند و تا حد قابل توجهی در کودکان نیز این کمبود مشاهده می شود .  حال راه حل برای بهبود این وضعیت چه چیزی تعیین می شود. در برخی مواد غذایی ویتامین D وجود دارد موادی مانند روغن کبد ماهی، شیر روغن و یا غلاتی که غنی شده باشند با ویتامین D که در جامعه کمتر در بخش مواد غذایی وجود دارد . بنابراین در حالت کلی در مواد غذایی مصرفی فقر ویتامین D وجود دارد.

از طرف دیگر راه دیگری که ویتامین D در بدن فعال شده و از حالت ویتامین D غیر فعال به فعال تبدیل می شود ، بحث تابش آفتاب به پوست است. این موضوع در حالتی است که اشعه ماورابنفش آفتاب به پوست برسد و در شهر هایی صنعتی که دچار آلودگی هوا است این اشعه ماورابنفش فیلتر شده و به پوست نمی رسد. در نتیجه آفتابی که به پوست می رسد فاقد ارزش است و فایده ای ندارد و عملا فعال سازی ویتامین D در پوست ما انجام نمی شود. زمانی که میزان کمبود ویتامین D تا به این اندازه در جامعه زیاد است و از طرف دیگر، علائم آن قابل مشاهده است باید در جهتی حرکت شود که به دنبال تشخیص و درمان این مشکل بوده و درصدد باشیم که ویتامین D را به مرز طبیعی برسانیم.

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

نتیجه گیری

در نتیجه توصیه می شود از پزشک خود بخواهید که میزان ویتامین D را بررسی کرده و در صورت کمبود حتما درمان شود و بعد از آن مشاهده می شود که بسیاری از مشکلات فرد برطرف می شود به خصوص در بین کودکان به این خاطر که ویتامین D در رشد و نمو بسیار موثر است. بنابراین حتما این موضوع رسیدگی شده و به دنبال درمان کمبود ویتامین D باشید. بحث مصرف مواد غذایی غنی شده نیز بسیار با اهمیت است و سبک زندگی درست در از بین بردن مشکلات بسیار با اهمیت است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *