بی اشتهایی کودکان

بی اشتهایی کودکان

بی اشتهایی کودکان

بی اشتهایی یکی از شایع ترین علت مراجعه والدین به متخصص اطفال است  و والدین آن ها شکایاتی از قبیل اینکه  تا اجباری صورت نگیرد  کودک غذا نمی خورد  و مواردی از این قبیل به ما مراجعه می کنند .  اگر کودک شما هم برای وعده های غذایی رغبتی نشان نمی دهد و به  معنی عام تر دچار بی اشتهایی است بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .

دلایل بی اشتهایی کودکان

گاهی علت بی اشتهایی کودکان، تخمین اشتباه برخی از والدین در مقدار  نیاز کودک به غذا است.متاسفانه برخی از والدین کودک را با افراد بزرگسال مقایسه می کنند و این گونه تصور  دارند که حتی با اجبار باید غذا را به کودک بخورانند  تا کودک رشد خوبی داشته باشد  و در رابطه با کالری مواد غذایی اطلاع درستی ندارند .

بی اشتهایی کودکان
بی اشتهایی کودکان

کالری مورد نیاز برای کودک 2 ساله

یک کودک  2 ساله که وزنی در حدود 12 کیلوگرم دارد ، روزانه چیزی در حدود 1000 تا 1200 کیلو کالری نیاز دارد  و یک وعده خیلی کوچک غذایی  یعنی مقداری در حدود 10 قاشق برنج همراه با 3 قاشق خورشت، 500 کالری دارد، که همین مقدار نیمی از انرژی کودک را  تامین  می کند .

برخی از والدین  این انتظار را دارند  که  همراه با  کالری هایی که از طریق تنقلات و میان وعده هایی که به دست می آید ، کودک کالری خود را از وعده های غذایی هم جذب کند، این مورد کاملا اشتباه است . ما به شما توصیه می کنیم   در مرحله اول برای درمان بی اشتهایی کودک  ابتدا  تنقلات را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید و نسبت به کالری  که متناسب با سن کودک است  واقع بینانه رفتار کنید .

یکی دیگر از علل بی اشتهایی کودکان که بسیار شایع است ، لجبازی در کودکان است . این مورد خصوصا  در خانواده های تک فرزند بیشتر مشاهده می شود . در حقیقت این لجبازی حاصل لجبازی خود والدین است، والدین وقتی که با لجبازی به کودک غذا می خورانند ، در مقابل هم  کودک،  با والدین لجبازی می کنند، که این کاملا امری طبیعی است .  کودکی که سیر است و تنها به دلیل ترس از والدین و یا حتی تشویقی که به واسطه غذا خوردن به دست می آورد به اجبار هم که شده غذا را می خورد،  اما  همین  امر سبب  کاهش اعتماد  به نفس در کودک می شود و صدمات جبران ناپذیری را در آینده برای  او دارد .با این کار والدین  به راحتی قدرت نه گفتن کودک را از بین می برند .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

بد غذایی در کودکان

بد غذایی در کودکان هم از مواردی است که می تواند سبب بی اشتهایی در کودکان شود . ما در مقالات پیشین در رابطه با بد غذایی  کودکان  صحبت کردیم .  اگر  تمایل دارید  رابطه بد غذایی کودکان را با  بی اشتهایی در یابید به مطلب بد غذایی کودکان  مراجعه کنید .

اقدام مناسب برای بی اشتهایی کودکان

والدین باید رفتار لجبازانه با کودک را ترک کنند

تنقلات غیر مفید را از برنامه غذایی کودک حذف کنند

به  شخصیت کودک  احترام بگذارید  تا کودک روند رشد طبیعی خود ر ا طی کند .

نتیجه گیری

در اخر می توان گفت  بی اشتهایی کودکان تعریفی دارد که  تنها در مواردی لازم است  درمان انجام شود، گاهی نمودار رشد کودک  طبیعی نیست در این موارد در مطب دکتر علی فرجی متخصص اطفال  ابتدا  دلیل  عدم رشد کودک بررسی می شود، ممکن است تنها به دلیل عفونت های ادراری  کودک رشد ناکافی نداشته باشد . پس بهتر است قبل از مصرف هر گونه دارو و شربت های اشتها آور در مرحله اول علت بی اشتهایی کودک توسط متخصص اطفال پیدا شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *