آبریزش بینی کودکان

آبریزش بینی کودکان

آبریزش بینی کودکان

چگونه آبریزش بینی در کودکان را از بین ببریم ؟  بهترین شربت برای قطع آبریزش  بینی چیست ؟ دلیل آبریزش بینی طولانی مدت در کودکان چیست ؟  آیا کودک شما  هم  دائما  دچار آبریزش بینی می گردد  و شما به دنبال یک راهکار مناسب برای درمان و قطع آبریزش بینی هستید ؟ اگر شما هم  دلیل اصلی آبریزش بینی در کودکان را نمی دانید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

از آنجا که در فصل های پاییز و زمستان سرماخوردگی و البته آبریزش بینی بیشتر  دیده می شود پس بهتر است نکاتی را در نظر داشته باشید . سرماخوردگی هر چند که یک بیماری  ساده  است اما بسیار آزار دهنده  می باشد، خصوصا زمانی که آبریزش بینی آغاز می شود .

آبریزش بینی کودکان
آبریزش بینی کودکان

دلیل اصلی  آبریزش بینی در طول سرماخوردگی چیست ؟

جواب این سوال به نوع مبارزه بینی با انواع  بیماری ها بر می گردد،  بینی ارگان پیچیده ای است  که هوا را به هنگام ورود به بدن گرم  و متعادل می کند  و به عنوان یک  دروازه بان در مقابل هوای آلوده و خروجی عمل می کند . در حقیقت بینی میدان جنگ سیستم ایمنی  بدن در برابر ویروس های  مهاجم  می باشد . این امر حتی در زمانی که  بیماری وجود ندارد ،  نیز صادق است، یعنی مخاط بینی در حالت آماده باش برای جلوگیری از ورود ویروس های  موجود در هوا، به بدن می باشد .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

ساختار بینی

بینی  تمام کودکان و افراد دارای لایه هایی از موهای  نازک است  که سر تاسر درون این ارگان را در بر می گیرد . این لایه به نوعی به مخاط بینی  کمک می کند تا از پیشروی  باکتری و ویروس به بدن و ورود آن به گلو  جلوگیری کند .

نقش بینی  در جلوگیری از بروز بیماری

در زمانی که کودک بیمار می شود ، ویروس و پاتوژن های  مربوط  به آنفلوآنزا و سرما خوردگی  از مخاط گذشته اند و بینی دیگر  این توانایی را ندارد که  از بدن محافظت کند . در این زمان سیستم ایمنی بدن باید وارد عمل شود . پروتئین های  کوچکی با نام سیتوکین  سلول های  گروه T و B  را  در بینی پخش می کند تا از گسترش پاتوژن جلوگیری کند . همین پروتئین ها به سلول ها دستور می دهند  تا برای پاکسازی سلول های  بینی از باکتری و پاتوژن های مضر،  مایع مخاطی بیشتری  تولید کند . همانطور که مایع مخاطی شروع به فعالیت می کند، پوشش مخاطی و حفره های بین متورم می شود و شروع به تولید مایعی می کند ، این مایع معمولا از بینی خارج می شود که از آن با نام آبریزش بینی  یاد می شود .

هنگامی که بدن  کودک از پاتوژن ها پاک شد ، سیستم ایمنی  سیگنال های هشدار  در ارگان های مختلف از جمله مخاط بینی را کاهش می دهد که همین امر موجب کاهش آبریزش بینی و یا قطع کامل آن می شود .

یک باور غلط!

متاسفانه ، یکی از راهای شناخته شده بین مردم  برای از بین بردن باکتری ها  و ویروس ها شستن مداوم دست ها است، دکتر علی فرجی متخصص اطفال  بیان می کنند که  شستشوی مکرر دست با مواد شوینده و تمیز کردن  بیش از حد بینی و تماس  مداوم با این ارگان باعث از بین رفتن  مخاط بینی و در نتیجه آسیب به بافت بینی  و آسیب پذیر شدن  بینی نسبت به ورود  پاتوژن ها و باکتری های مختلف می شود .

نتیجه گیری

به طور کلی سیستم ایمنی واقع در بینی ، در شناخت سلول های سالم و صدمه دیده  بدن بسیار ماهر است و به سرعت ورود باکتری و ویروس  به بدن را تشخیص می دهد ، اما  گاهی هجوم باکتری ها  یا پاتوژن ها انقدر گسترده است که سیستم ایمنی بدن نمی تواند به سرعت پاسخ بدهد و باعث آسیب به بافت های مختلف بدن می شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *