چکاپ-آپ-دوره-ای

چکاپ دوره ای

چکاپ دوره ای

بعد از تولد، میزان رشد قدی، وزنی، و برخی دیگر شرایط مربوط به سلامتی نوزاد بررسی می گردد.
در صورتی که نوزادی زودتر از زمان مورد نظر متولد شود، سن رشد از همان زمانی در نظر گرفته می شود که نوزاد بایستی به دنیا می آمده، نه زمان واقعی تولد. زمان واکسن ها و همچنین وزن نوزاد از ماه اول تا سیزدهم، بایستی به طور مرتب بررسی و اندازه گیری شود.
در کل، نوزاد نباید قبل از شش ماهگی، بیشتر از یک بار در ماه وزن شود، از شش ماهگی تا دوازده ماهگی هر دو ماه یک بار، و بعد از یک سالگی هر 3 ماه یک بار بهتر نوزاد وزن شود.

چکاپ-آپ-دوره-ای

چه زمان هایی چکاپ دوره ای نوزاد نیاز می شود؟

به محض تولد
بعد از تولد، تست های شنوایی انجام می شود، سطح ویتامین K بررسی می گردد، و واکسن هپاتیت ب نیز باید زده شود.
– هفته یکم تا چهارم
در این هفته، وضعیت خوردن کودک بررسی می گردد تا نحوه رشد سالم کودک نیز مشخص گردد.
– هفته ششم تا هشتم
در این بازه زمانی، ارزیابی فیزیکی و وضعیت رشد نوزاد بررسی می شود. مواردی مانند شنوایی، دید، قد و وزن نوزاد در این چکاپ ها مشخص خواهد شد و در صورتی که نوزاد، مشکل پزشکی خاصی داشته باشد، اقدامات درمانی در نظر گرفته می شود.
– ماه ششم و نهم
در این ماه ها نیز قد، وزن، شنوایی و دید نوزاد بررسی می شود، تا از بروز اختلالات گفتاری و یا اختلال در برقراری ارتباط نوزاد با اطرافیانش پیشگیری شود.
– یک سالگی
یک سالگی زمان انجام واکسیناسیون و بررسی مواردی همچون رشد قدی و میزان سلامت جسمانی نوزاد می باشد.
– بعد از یک سالگی
بعد از یک سالگی، دو سالگی، سه سالگی و چهار سالگی نیاز به چکاپ می باشد. قبل از سن مدرسه، بهتر است بسیاری از موارد مانند شنوایی، دید و همچنین رشد دندان های کودک نیز بررسی شود.
در این ماه ها و سنین، چکاپ حتما بایستی انجام شود، حتی برخی از کودکانی که شرایط پزشکی خاصی دارند، به چکاپ های بیشتری نیز نیاز دارند.

دکتر فرجی متخصص اطفال ،در زمینه درمان انواع بیماری های کودک و نوزادان از تخصص و تجربه کافی بر خوردار هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

زردی در نوزادان

بررسی زردی یکی از مواردی است که لازم است در تمام نوزادان سالم قبل از ترخیص از بیمارستان ،انجام شود . زردی بیشتر در کودکانی که ناسازگاری خونی بین مادر و کودک وجود داشته باشد رخ می دهد .

چه مواردی احتمال ابتلا به زردی را در کودک افزایش می دهد ؟

گاهی مادر در بارداری قبلی خود ،کودک همراه با علائم زردی دارد
سن حاملگی در حدود 35 تا 37 هفته باشد
گروه خونی مادرO با RH منفی باشد
و یا به دلیل شیر کم مادر ،زردی نوزاد شدت بگیرد .
در تمام این موارد لازم است تمام اقدامات لازم توسط متخصص اطفال و نوزادان صورت گیرد . لازم به ذکر است که 48 تا 72 ساعت بعد از تولد لازم است تا تمام علائم چک شود و والدین با دیدن کوچکترین علائم زردی در نوزاد به پزشک مراجعه کنند .

چکاپ نوزادان نارس

از آنجا که تهویه مکانیکی می تواند سبب نابینایی و کاهش بینایی نوزاد شود لازم است تا نوزادان نارس در هفته چهارم تا ششم مورد معاینه چشم قرار بگیرند . همچنین برای این گونه نوزادان متخصص اطفال و نوزادان انجام سونوگرافی مفاصل را توصیه می کنند ،زیرا احتمال دررفتگی مادرزادی در این افراد به مراتب بیشتر است . همچنین غربالگری شنوایی نیز یکی دیگر از تست های توصیه شده است که لازم است در سه ماهگی انجام شود .
لازم به ذکر است که در صورتی که والدین متوجه علائم خطر از جمله بی حالی ،کاهش دمای بدن ،زردی ،کبودی ،استفراغ های پی در پی ،بی قراری شدید و همچنین تغذیه ناکافی کودک شوند ، به متخصص اطفال مراجعه کنند تا علت و راهکار درمانی پیشنهاد شود

برخی مطالب  مفید در سایت دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران

دستور غذایی شماره 1

دستور غذایی شماره 2

آنفلوآنزا

واکسیناسیون کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
یک پاسخ
  1. آقای دکتر سلام پسرم موقع تولد 3 کیلو وزن داشت ولی چون از شیرم تغذیه نکرد خیلی وزن کم کرد. رفلاکس هم داره که دارو مصرف می کنه چیکار کنم وزن بگیره . شیر خشک شما چی پیشنهاد می کنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *