افزایش فشار خون در کودکان

افزایش فشار خون در کودکان

صدک فشار خون بر  اساسس جنس، سن و اندازه گیری  در سه موقعیت  جداگانه تهیه  می شود . شواهد نشان می دهند  که هیپرتانسیون  اساسی ، در دوران  کودکی شروع می شود  و با تعیین  فشار خون دوران کودکی ، می توان  فشار خون  دوران بلوغ  را پیش گویی کرد . 40 تا 45 درصد  کودکان و نوجوانان  مبتلا به فشار خون ، دچار  هیپرتروفی  بطن چپ  می شوند .  در اتوپسی کودکان  مبتلا به فشار خون  افزایش یافته ، تشکیل  زودرس رگه  های چربی  و پلاک  های فیبروز  در آئورت  و شریان  کرونری دیده شده است .

افزایش فشار خون در کودکان

افزایش فشار خون در کودکان

 عوامل خطر در فشار خون بالا

هیپرتانسیون  در 1 تا  3 درصد  جمعیت  کودکان رخ می دهد . هیپرتانسیون  اساسی یا اولیه  در شیر خواران  ناشایع  است اما میزان  بروز آن  در طول دوران  کودکی افزایش  می یابد . بیشتر کودکان  کوچک تر  مبتلا دارای علت ثانویه هستند . هیپرتانسیون  ثانویه  به مشکلات کلیوی ، عامل 80 درصد موارد HTN در کودکان  کوچک تر است  .شایع ترین علت کلیوی ، عروقی  است ( تنگی  شریان کلیه ،  دیس پلازی فیبروماسکولار، کوآرکتاسیون آئورت شکمی، سندرم مارفان) که در نتیجه  اختلال  در جریان خون  به یک  یا دو کلیه  و در نتیجه  افزایش  ترشح  رنین  ایجاد می شود .

اندازه بدن ، مهم ترین  عامل موثر  در فشار خون  کودکان و نوجوانان است .

علائم  فشار خون بالا در کودکان

معمولا بدون علامت است  و در معاینات   توسط متخصص اطفال به صورت اتفاقی  پیدا می شود .

با توجه به  علت ،  ممکن است با عقب  ماندگی رشد ، سر درد ، تشنج  بدون توضیح ، نارسایی  احتقانی  قلب بدون  توضیح ، تپش قلب ، درد  سینه،  تعریق ، گرگرفتگی ، اضافه کردن  وزن و  یا کاهش وزن ، سکته  و نفریت  شروع شود .

افزایش فشار خون  رنوواسکولر  ممکن است  با فشار خون  شدید  ناگهانی و پیشرونده ، کلیه  کوچک  یک طرفه،  بروئی  شکمی  و یارتینوپاتی  و سایر علائم  صدمه  به ارگان های  انتهایی  مشخص شود .

ارزیابی تشخیصی

شرح حال کودک باید  با توجه به موارد  زیر توسط متخصص اطفال  تهیه شود :

  • شرح حال خانوادگی از هیپرتانسیون،  دیابت ، چاقی در کودکان، اختلالات خواب ، هیپرلیپیدمی ، سکته ، انفارکتوس  میوکارد  و بیماری های کلیوی  و غدد .
  • عوامل خطر برای بیماری قلبی- عروقی مانند  چاقی و الگو های خواب طبیعی (مانند  خروپف کردن کودکان ،آپنه  در هنگام خواب)
  • شرح حال بر اساس افزایش خون  با توجه به  سن،  قد و یا وزن  در سه موقعیت جداگانه
  • شرح حال از مصرف دارو  شامل دارو های  بدون نسخه ، دارو های  تجویز شده  یا غیر مجاز ، سیگار  کشیدن و  …
  • انجام سونوی کلیه ، نوعی روش غربالگری مفید برای  تعیین اندازه، ساختار  و محل کلیه است .
  • در صورت شک به تنگی  شریان کلیه  آنژیوگرافی  یا  MRA کلیوی انجام شود .
دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

درمان فشار خون بالا در کودکان

کنترل فشار خون  برای پیشگیری  از آسیب  به ارگان ها  و کاهش بیشتر عملکرد کلیه

درمان غیر دارویی  برای کودکان  مبتلا به هیپرتانسیون به ویژه هیپرتانسیون  اساسی توصیه  می شود که عبارت است از : کنترل وزن ، ورزش ، محدودیت  سدیم  و اجتناب  از مصرف الکل ، توتون و دارو های  غیر مجاز

درمان دارویی  با توجه به صلاحدید پزشک متخصص، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر  و  آشنایی با راه های درمان و تشخیص فشار خون بالا در کودکان به مطب دکتر علی فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران مراجعه کنید .

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

پاسخ

بیست − هفده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button