اختلال خوردن کودکان

چرا بچه ها کاغذ می خورند

چرا بچه ها کاغذ می خورند

به راستی چرا بچه ها کاغذ می خورند فایا این نوعی اختلال عصبی محسوب می شود ؟نگرانی در رابطه با اختلال خوردن کودکان ،یکی از دغده های والدین می باشد ،که برای درمان آن راه های مختلفی را امتحان می کنند . اما به راستی معنای اصلی اختلال خوردن کودکان چیست ؟ چه راهکارهایی سبب درمان اختلال خوردن کودکان می شود ؟؟ دکتر فرجی  متخصص اطفال در این مقاله در رابطه با اختلال خوردن کودکان و راه های تشخیص و درمان آن توضیح می دهند . برای آگاهی از این اختلال ادامه مطب را مطالعه فرمایید .

رژیم غذایی ،کاهش وزن و شکل بدن موضوعات اصلی در رسانه ها  هستند . اختلال خوردن کودکان عبارت است از :بی اشتهایی (Bulimia) عصبی ،گرسنگی عصبی ،تاخرخره خوردن و اختلالات با تظاهرات مختلط یا غیر اختصاصی . بی اشتهایی عصبی به معنی ،کاهش شدید وزن به طور عمدی ،اختلال در تصور از خود ،ترس از چاقی و عوارض ثانویه فیزیولوژیکی .

دکتر فرجی متخصص اطفال از تخصص و تجربه کافی بر خوردار هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

Bulimiaعصبی

 • زیاده روی در خوردن متناوب با استراتژی های کاهش وزن ناسالم ،استفراغ ،مصرف  مواد غذایی ادرار آور و اسهال آور یا تمرینات شدید .
 • تا خرخره خوردن (bing eating disorder)
 • در ابتدا اختلال خوردن کودکان  غیر اختصاصی در نظر گرفته می شد ،در این بیماری ،دوره های مکرر خوردن بیش از حد (بدون رفتار های جبرانی بی اشتهایی عصبی عمدی) دیده می شود .
 • عوامل خطر شامل تاریخچه فامیلی ،کاهش اعتماد به نفس ،عدم بلوغ و معیار های خانوادگی است .
 • بالاترین میزان شیوع در ملیت های در حال توسعه ،در بین دختران نوجوان است  و نسبت دختر به پسر در حدود 9/1 است . همچنین در کودکانی که به طور حرفه ای در  رشته  ورزشی فعالیت می کنند که لاغری در آن مزیت محسوب می شود ،مثل شنا ،ژیمناستیک ،رقص ،کشتی و….
اختلال خوردن کودکان
اختلال خوردن کودکان

تشخیص های افتراقی

 • اختلال Dysmorphic بدن
 • غذا خوردن به صورت هوسی
 • ترس از چاقی (الگوهای رژیمی فرهنگی با اجتناب از مصرف چربی )
 • اختلالات سیستمیک که منجر به کاهش وزن می شوند مثل بدخیمی ،سل ،بیماری های التهای روده
 • تظاهرات بالینی اختلال خوردن در کودکان
 • بی اشتهایی عصبی :کاهش وزن ،آمنوره ،هیپوترمی و عدم تحمل سرما ،کاهش فشار خون ارتوستاتیک ،ریزش مو ،موهای کرکی ،یبوست و نفخ شکم ،احساس ناراحتی در شکم .
 • Bulimia عصبی : خستگی ،کاهش میزان انرژی ،سر درد ،پری شکم ،تهوع ،هیپرتروفی غدد بزاقی و وجود پنه بر روی بند انگشت ،ساییدگی ثانویه دندانی مربوط به استفراغ عمدی .

ارزیابی تشخیصی

بی اشتهایی عصبی

امتناع از نگهداری وزن بدن در حد طبیعی  و برداشت اشتباه از وزن بدن در شرح حال و معاینه بالینی  مشخص می شود .

آمنوره اولیه یا ثانویه

افزایش BUN-ALT- کاهش Na-k-Mg-Ca-کاهش روی و ویتامین A  و مس

EKG می تواند نشان دهنده T-invert  و افت ST باشد .

Bulimia عصبی

مصرف سریع  و پنهانی حجم زیاد غذا همراه با احساس اضطراب ،گناه  و عدم کنترل

آمیلاز سرم ممکن است افزایش یابد .

فعالیت های جبرانی برای کاهش  وزن شامل  روش های دفع غذا  و عدم دفع غذا

متخصص اطفال این  کودکان را ارجاع به دندانپزشکی نیز می دهد ،دلیل آن در این است که به دلیل استفراغ مکرر ،بهداشت دندان ها را به خوبی رعایت نمی کنند (استفراغ ،دندان ها را در معرض اسید فراوان قرار می دهد که باعث پوسیدگی  و ساییدگی مینا می شود)

درمان اختلال خوردن کودکان

چک آپ دوره ای کودکان از الزامات است ،با شروع کوچکترین علائم ،اقدامات درمانی و پیشگیری برای کودک تجویز می گردد . دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران برای درمان اختلال خوردن در کودکان راهکار های زیر را توصیه می کنند .

درمان بی اشتهایی عصبی

 • تقویت سیستم ایمنی کودک ،مکمل های تغذیه ای برای تامین مجدد ذخایر گلیکوژن ،چربی ،پروتئین ،کلسیم و آهن . این کار باید به صورت تدریجی انجام گیرد .
 • کودکان مبتلا در مقابل درمان مقاومت بسیاری نشان می دهند . اغلب استفاده از محرک های منفی  و مثبت  و روش پلکانی برای افزایش وزن ضروری است .
 • اگر تامین ذخایر با سرعت انجام گیرد ممکن است منجر به سندرم تغذیه مجدد (Refeeding)شود .
 • در موارد شدید لازم است تا کودک برای درمان در بیمارستان بستری گردد

درمان Bulimia عصبی

مشاوره  تغذیه برای آموزش و برنامه ریزی تغذیه با سه وعده استاندار در روز

رفتار درمانی کودک به معنی ، تمرین آهسته غذا خوردن و لذت بردن از آن ،غذا خوردن با سایر افراد ،نظارت پس از خوردن ،آموزش در مورد محتوای کالری  غذای انتخاب شده  و نیاز های تغذیه ای بدن .

برخی مطالب  مفید در سایت دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران

بیماری های قلبی کودکان

تقویت سیستم ایمنی کودک

تشنج در کودکان

عفونت گوش کودکان

اختلالات شنوایی اطفال

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *