وزن نوزاد نارس

وزن نوزاد نارس

وزن نوزاد نارس

خوشبختانه کشور ایران در طی 30 تا 40 سال گذشته پیشرفت های شگرفی در زمینه سلامت نوزادان انجام داده است . نوزاد نارس ،نوزادی است که زودتر از موعد مقرر به دنیا آمده است. علت به دنیا آمدن نوزاد نارس می تواند مختلف باشد .عدم تغذیه مناسب ،عدم خونرسایی جفتی ،عفونت های ادراری ،عفونت های مادر که به جنین انتقال داده می شود و مواردی از این قبیل .
معمولا طول دوره بارداری 40 هفته می باشد، اگر نوزادی قبل از هفته 37 ام به دنیا بیاید، نوزاد نارس نامیده می شود. از آن جایی که این نوزادان، زودتر از زمان مقرر به دنیا می آیند، اغلب مشکلات زیر را نیز خواهند داشت:
– مشکلات تنفسی
– مشکلات قلبی
– آنمی و کم خونی
– عفونت
ممکن است در طی رشد کودک نیز، مواردی هم چون تاخیر در به حرف افتادن، دیر در آمدن دندان ها (دیر راه افتادن کودک )، برخی مشکلات دیداری و یا اختلالات شنوایی  و اختلالات یادگیری نیز مشاهدده گردد.
عواملی هم چون:
– چند قلو زایی
– مادر مشکلات مربوط به رحم و دهانه رحم داشته باشد
– اختلاف در Rh گروه خونی با والدین، به خصوص زمانی که مادر Rh منفی باشد
– مادر مبتلا به عفونت باشد
– در صورتی که مادر مشکل پزشکی خاصی مانند پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) داشته باشد
– سابقه داشتن زایمان زودرس
احتمال تولد نوزاد نارس را افزایش می دهند.

وزن نوزاد نارس
وزن نوزاد نارس

در بسیاری از موارد برای مراقبت از نوزادان نارس نیاز به این پیدا می شود که نوزاد در بخش NICU (بخش مراقبت وِیژه نوازادان )بررسی شود و با کمک اقدامات ویژه تحت نظارت قرار بگیرد
در صورتی که شما در هفته 37 بارداری هستید، و علائمی مانند انقباضات رحمی، پارگی کیسه آب، خونریزی، ترشح از واژن، و یاکم شدن حرکات نوزاد را احساس می کنید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
نوزاد نارس معمولا خیلی سریع و از راه واژن به دنیا می آید، مگر اینکه پزشک سزارین را ترجیح بدهد.
نوزادان نارس وزن کمی دارند، ضعیف هستند، ممکن است چربی زیر پوست آن ها وجود نداشته باشد و به همین خاطر پوست خشکی دارند، بی نظمی هایی در ضربان قلب و تنفس شان دیده می شود و موی بسیار کمی دارند.

علائم نوزادان نارس

نوزادان نارس زیر 37 هفته حاملگی به دنیا می آیند
کم وزن هستند به این معنی که وزن آن ها زیر2/5 kg است . یک نوزاد طبیعی باید وزنی بیشتر از 2/5 kg داشته باشد
عروق مغزی در این نوزادان به طور کامل تکامل پیدا ن;رده است ، در نتیجه با کوچک ترین اتفاق ،کودک دچار خونریزی های مغزی می شود .
عروق شبکیه چشم این کودمان تکامل پیدا نکرده است
این نوزادان به دلیل نارسایی که وجود دارد ،ممکن است سبب اختلالات شنوایی شوند.
مشکلات تننفسی نیز از مهمترین و البته شایع ترین مشکلات در کودکان نارس است . از آنجا که ریه های این کودکان تکامل پیدا نکرده است ،ریه آن ها عملکرد قابل قبولی ندارد و دچار مشکلات تنفسی می شود .

دکتر فرجی متخصص اطفال از تخصص و تجربه کافی بر خوردار هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

ارگان های دیگر این کودکان نیز دچار مشکل است و می تواند اختلالاتی را باعث شود که نیاز به کنترل و درمان دارد .

رتینوپاتی نوزادان نارس

رتینوپاتی نوزادان نارس ،یکی از مشکلات عدیده برای نوزادانی است که زودتر از موعد به دنیا می آیند . این مورد نیاز به پیگیری ها و معاینات چشم پزشکی دارد که حتما باید به آن توجه کرد.امروزه به دلیل آنکه امکانات نگهداری نوزادان نارس افزایش یافته است .این بیماری یکی از بیماری هایی است که نیاز به توجه دارد ،اگر اقدامات به مظور آن انجام نشود می تواند سبب نابینایی کودک گردد . بر اساس پورتوکلی که وجود دارد در کشور های متخلف پورتوکل های مختلفی برای این مورد تعریف شده است .
برخی اقداماتی که بعد از تولد نوزاد نارس انجام می شوند:
کبد نوزاد نارس قادر به تولید بیلی روبین نیست، به همین خاطر، نوزاد زیر نور بیلی روبین قرار داده می شود.
ممکن است نیاز به تزریق خون باشد، تا حجم خون نوزاد افزایش یابد، به خصوص در نوزادانی که به دلیل انجام آزمایش از آن ها خون بیشتری گرفته می شود.
ممکن است بسته به وضعیت نوزاد، داروهایی از قبیل آنتی بیوتیک جهت کم شدن عفونت، و یا داروهایی جهت بهبود وضعیت ضربان قلب وتنفس به نوزاد داده شود.

برخی مطالب  مفید در سایت دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران

چکاپ دوره ای

بیش فعالی در کودکان

تشنج در کودکان

عفونت گوش کودکان

اختلالات شنوایی اطفال

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *