رنگ طبیعی مدفوع نوزاد

رنگ مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

رنگ مدفوع نوزاد ارتباط مستقیمی با وضعیت سلامتی وی دارد، اما حالت طبیعی مدفوع نوزاد باید چه رنگی باشد؟ ما در سایت دکتر علی فرجی متخصص اطفال به دلیل سوالات بسیار مراجعین قصد داریم به بررسی انواع رنگ مدفوع نوزادان و ارتباط آن با سلامتی خواهیم پرداخت، لذا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رنگ مدفوع نوزاد

عوامل اثر گذار بر رنگ مدفوع نوزاد

به طور کلی، سن نوزاد، نوع تغذیه (شیرمادر و یا شیرخشک) و وضعیت سلامتی نوزاد روی رنگ مدفوع تاثیر مستقیم دارد. رنگ مدفوع نوزادان تازه متولد شده سیاه است اما روز به روز رنگ آن به سمت قهوه ای و یا زرد نزدیک می شود.

توجه داشته باشید در صورتی که رنگ مدفوع نوزادتان قرمز و یا سفید است علامت خطر محسوب می شود و سریعا باید به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.

انواع رنگ مدفوع در نوزاد

مدفوع نوزاد یکی از مواردی است که باید مورد توجه مادران قرار گیرد، زیرا رنگ و بافت آن ممکن است هشداری برای ابتلای نوزاد به بیماری باشد. شاخص های زیادی برای رنگ مدفوع شیرخوار وجود دارد که در ادامه به مهم ترین و بارزترین نشانه ها و شاخص های رنگ مدفوع شیرخوار اشاره می کنیم:

 • مدفوع سیاه
 • مدفوع زرد
 • مدفوع نارنجی یا قهوه ای
 • مدفوع سبز
 • مدفوع قرمز
 • مدفوع سفید

انواع مدفوع نوزاد و رنگ آن نشانه خطرناک نیست، اما گاه می تواند علامت هشدار محسوب شود. در ادامه به بررسی دلایل تغییر رنگ و نشانه رنگ مدفوع در نوزادان خواهیم پرداخت.

مدفوع سیاه نوزاد نشانه چیست؟

رنگ مدفوع سیاه در نوزادان کمتر از یک هفته امری عادی است. مدفوع نوزاد تازه متولد شده، چرب، چسبنده و بدون بو است که پس از چند روز به رنگ زرد یا قهوه ای طبیعی تغییر می کند. چنانچه پس از گذشت یک هفته رنگ مدفوع نوزاد از رنگ سیاه به رنگ قهوه ای و یا زرد تبدیل نشد، احتمال اینکه دستگاه گوارش نوازد دچار خونریزی شده باشد، وجود دارد.

مدفوع زرد نوزاد نشانه چیست؟

رنگ مدفوع نوزدانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، در حالت طبیعی به رنگ زرد است. چنانچه نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می کند و رنگ مدفوع نوزاد زرد روشن یا خردلی، دلمه دار و شل است، معمولاً به است جای هیچگونه نگرانی ای نیست.

مدفوع نارنجی یا قهوه ای نوزاد

رنگ مدفوع طبیعی نوزدانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، قهوه ای و یا نارنجی است. اصولا مدفوع این نوزادان تیره تر و سفت تر از مدفوع نوزدانی است که از شیر مادر تغذیه می کنند. در کودکان بزرگتر از 6 ماه که غذاهای کمکی داده می شود، رنگ نارنجی مدفوع با تغذیه آن ها مرتبط است. به طور کلی غذاهای بتاکارتن مانند هویج، كدو حلوايي و سیب زمینی شیرین می توانند باعث رنگ نارنجی مدفوع نوزاد شوند.

مدفوع سبز نوزادان

 مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟

رنگ سبز تیره مدفوع معمولاً علامت خطرناکی نیست، زیرا ممکن است مرحله تغییر طبیعی رنگ مدفوع از مکونیوم (مدفوع نوزاد) به مدفوع قهوه ای معمولی باشد. گاهی اوقات ممکن است مدفوع کودکان هنگام خوردن غذای سبز یا در نتیجه مصرف مکمل های آهن سبز شود و در اینجا جای نگرانی نیست.

مدفوع رنگ سبز روشن نوزاد نیز زمانی رخ می دهد که نوزاد مقدار کافی شیر مادر را دریافت نکند، بنابراین همیشه باید مطمئن شوید که کودک شما شیر کافی می نوشد. به طور کلی، دلایل ایجاد رنگ سبز مدفوع نوزادان عبارتند از:

 • مصرف بی رویه یا کمبود نوشیدن شیر مادر
 • وجود خواکی های سبز رنگ در رژیم غذایی مادر، مانند سبزیجات
 • سرماخوردگی
 • حساسیت به نوعی غذایی خاص
 • وجود آنتی بیوتیک در بدن نوزاد و یا مادر

در صورتی که نوزادتان وزن طبیعی دارد و احساس هیچگونه ناراحتی ای نمی کند، رنگ مدفوع سبز طبیعی است.

مدفوع قرمز نوزاد

مدفوع قرمز نوزاد یا مدفوع خونی، یک علامت خطر محسوب می شود که اغلب خونریزی در بدن نوزاد را نشان می دهد. در صورت مشاهده رنگ قرمز یا خون در مدفوع نوزاد باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. از دلایل مدفوع قرمز رنگ در نوزادان عبارتند از:

 • حساسیت به پروتئین شیر (لاکتوز)
 • زخم یا شقاق مقعدی به دلیل یبوست نوزاد
 • بلعیدن خون ناشی از زخم نوک سینه مادر به هنگام خوردن شیر

مدفوع سفید نوزاد نشانه چیست؟

رنگ سفید مدفوع نوزاد هم مانند رنگ قرمز علامت خطر است. این رنگ از مدفوع نشان دهنده مشکلات کبدی در نوزاد است. اگر در دو هفته اول زندگی نوزاد، به بیماری زردی مشکوک باشد، باید به رنگ مدفوع وی دقت شود. مدفوع سفید رنگ و زرد بودن ادرار از نشانه های بیماری کبدی است. به همین علت به محض مشاهده مدفوع سفید در نوزاد، خصوص در نوزاد تازه متولد شده، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

رنگ مدفوع نوزادان

رنگ طبیعی مدفوع نوزاد

اصولا رنگ مدفوع سبز، زرد، نارنجی و یا قهوه ای جزء رنگهای طبیعی مدفوع نوزاد است. یا اگر مدفوع نوزاد کمی سفت و یا رقیق باشد جای هیچگونه نگرانی ای نیست. اما مدفوع نباید بیش از حد سفت و یا رقیق باشد. توجه داشته باشید که رنگ مدفوع نوزادان با شروع غذاهای کمکی تغییر خواهد کرد.

دیگر مشخصات مدفوع نوزادان

 • اصولا مدفوع نوزادان قبل از اینکه شروع به خوردن غذا بکنند، بسیار نرم است.
 • مدفوع نوزدانی که از شیر خشک تغذیه می کنند سفت تر از نوزدانی است که از شیر مادر تغذیه می کنند.
 • اصولا در مدفوع نوزدان مخاط هم مشاهده می شود و اگر در کنار مخاط نوزاد احساس ناراحتی نداشته باشد، این امر طبیعی است.
 • مدفوع خشک و سفت نوزاد به دلیل کم آبی بدن نوزاد و یا احتمال وجود بیماری خاصی در نوزاد است.
 • مقدار دفع کودکان با یکدیگر متفاوت است، پس اگر تعداد دفع نوزداتان بیش از سایر نوزدان است نگران نباشید. البته پس از 6 هفتگی باید تعداد دفع آن ها کمتر شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

نسبت به سن نوزاد رنگ مدفوع وی نیز متغیر است، رنگ های غیر عادی مثل سبز قطعا نشانه بیماری نیستند، اما بهتر است در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید. اگر رنگ مدفوع نوزادتان رنگ سفید، قرمز و یا سیاه بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین وجود مواد لزج در مدفوع نوزاد می تواند نشان دهنده بیماری باشد. لذا در صورت مشاهده این علائم به متخصص اطفال مراجعه کنید.

کلام آخر

رنگ مدفوع نوزاد رابطه مستقیم با وضعیت جسمانی نوزاد دارد. مدفوعی که نرم و یا به رنگ قهوه متمایل به زرد باشد، نشان از سلامت نوزاد دارد. رنگ های قرمز و سفید مدفوع نوزاد علامت خطر هستند. رنگ سیاه مدفوع نوزاد هم پس از گذشت یک هفته می تواند علامت خطر باشد. در پایان توصیه می شود به محض تغییر رنگ مدفوع نوزاد به نوع پر هشدار دهنده هر چه سریعتر به متخصص اطفال مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره رنگ مدفوع نوزادان

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *