مدفوع نوزاد باید چه رنگی باشد؟

مدفوع نوزاد باید چه رنگی باشد؟

قطعا به این موضوع واقف هستید که رنگ مدفوع نوزاد ارتباط مستقیمی با وضعیت سلامتی وی دارد، ما در سایت دکتر علی فرجی متخصص اطفال به دلیل سوالات بسیار مراجعین قصد داریم در رابطه با اینکه در حالت طبیعی مدفوع نوزاد باید چه رنگی باشد؟ و ارتباط آن با وضعیت جسمانی نوزاد صحبت کنی، با ما همراه باشید.

سن نوزاد، نوع تغذیه (شیرمادر و یا شیرخشک) و وضعیت سلامتی نوزاد روی رنگ مدفوع تاثیر مستقیم دارد، رنگ مدفوع نوزادان تازه متولد شده سیاه است اما روز به روز رنگ آن به سمت قهوه ای و یا زرد نزدیک می شود.

توجه: در صورتی که رنگ مدفوع نوزادتان قرمز و یا سفید است علامت خطر است و سریعا باید به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.

رنگ طبیعی مدفوع نوزاد
رنگ طبیعی مدفوع نوزاد

رنگ مدفوع نوزاد

همان طور که گفتیم عوامل مختلفی مانند سن نوزاد، نوع تغذیه و بسیاری عوامل دیگر در تغییر رنگ مدفوع نوازد تاثیر دارد. رایج ترین رنگ های مدفوعی که در نوازدان مشاهده می شود شامل:

مدفوع سیاه نوزاد

رنگ مدفوع سیاه در نوزادان کمتر از یک هفته امری عادی است، اما چنانچه پس از گذشت یک هفته رنگ مدفوع نوزاد از رنگ سیاه به رنگ قهوه ای و یا زرد تبدیل نشد، احتمال اینکه دستگاه گوارش نوازد دچار خونریزی شده باشد، وجود دارد و حتما باید به پزشک متخصص رجوع کنید.

مدفوع زرد نوزاد

رنگ مدفوع نوزدانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، در حالت طبیعی به رنگ زرد است، پس چنانچه نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می کند و رنگ مدفوع نوزاد زرد است جای هیچگونه نگرانی ای نیست.

مدفوع قهوه‌ای یا نارنجی نوزاد

رنگ مدفوع طبیعی نوزدانی که از شیر خشک تغذیه می کنند قهوه ای و یا نارنجی است و اصولا مدفوع این نوزادان تیره تر و سفت تر از مدفوع نوزدانی است که از شیر مادر تغذیه می کنند.

مدفوع سبز نوزاد

اکثر اوقات رنگ مدفوع نوزدان به رنگ سبز می شود و دلایل رایج رنگ سبز مدفوع نوزاد عبارتند از:

  • اگر نوزاد بیش از حد استاندارد شیر بخورد، احتمال اینکه رنگ مدفوع وی سبز شود وجود دارد.
  • وجود خواکی های سبز رنگ در رژیم غذایی مادر، مانند: سبزیجات .
  • سرماخوردگی
  • حساسیت به نوعی غذایی خاص
  • وجود آنتی بیوتیک در بدن نوزاد و یا مادر

در صورتی که نوزادتان ون طبیعی دارد و احساس هیچگونه ناراحتی ای نمی کند، اما رنگ مدفوع سبز دارد، جای هیچگونه نگرانی ای نیست و می تواند طبیعی باشد.

مدفوع قرمز نوزاد

رنگ قرمز مدفوع نوزاد علامت خطر برای والدین وی است و در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کنند.

در مواقعی که رنگ مدفوع نوزاد قرمز می شود، می تواند نشان دهنده بیماری خاصی باشد. و یا اینکه نوک پستان مادر دچار خونریزی شده و نوزاد هنگام خوردن شیر، خون را هم بلعیده است و یا  مقعد نوزاد به دلیل یبوست دچار خون ریزی شده است.

مدفوع سفید نوزاد

رنگ سفید مدفوع نوزاد هم مانند رنگ قرمز علامت خطر است. این رنگ از مدفوع نشان دهنده مشکلات کبدی در نوزاد است.

اگر در دو هفته اول زندگی نوزاد، به بیماری زردی مشکوک باشد، باید به رنگ مدفوع وی دقت شود. مدفوع سفید رنگ و زرد بودن ادرار از نشانه های بیماری کبدی است.

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

مشخصه های دیگر مدفوع نوزادان

  • اصولا مدفوع نوزادان قبل از اینکه شروع به خوردن غذا بکنند، بسیار نرم است.
  • مدفوع نوزدانی که از شیر خشک تغذیه می کنند سفت تر از نوزدانی است که از شیر مادر تغذیه می کنند.
  • اصولا در مدفوع نوزدان مخاط هم مشاهده می شود، و اگر در کنار مخاط نوزاد احساس ناراحتی نداشته باشد، این امر طبیعی است.
  • مدفوع خشک و سفت نوزاد به دلیل کم آبی بدن نوزاد و یا احتمال وجود بیماری خاصی در نوزاد است.
  • مقدار دفع کودکان با یکدیگر متفاوت است، پس اگر تعداد دفع نوزداتان بیش از سایر نوزدان است نگران نباشید، البته پس از شش هفتگی باید تعداد دفع آنها کمتر شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

نسبت به سن نوزاد رنگ مدفوع وی نیز متغیر است، رنگ های غیر عادی مثل سبز قطعا نشانه بیماری نیستند، اما بهتر است در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید.

اگر رنگ مدفوع نوزادتان رنگ سفید، قرمز و یا سیاه بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده مواد لزج در مدفوع نوزاد که میتواند نشان دهنده بیماری باشد به متخصص اطفال مراجعه کنید.

رنگ طبیعی مدفوع نوزاد

اصولا رنگ مدفوع سبز، زرد، نارنجی و یا قهوه ای جزء رنگهای طبیعی مدفوع نوزاد است. یا اگر مدفوع نوزاد کمی سفت و یا رقیق باشد جای هیچگونه نگرانی ای نیست. اما نباید مدفوع بیش از حد سفت و یا رقیق باشد.

نتیجه گیری

رنگ مدفوع نوزاد رابطه مستقیم با وضعیت جسمانی نوزاد دارد. مدفوعی که نرم و یا به رنگ خاکی باشد نشان از سلامت نوزاد دارد، رنگ های قرمز و سفید مدفوع نوزاد علامت خطر هستند. رنگ سیاه مدفوع نوزاد هم پس از گذشت یک هفته می تواند علامت خطر باشد.

اما اگر نوزاد شما دارای وزن طبیعی و بدون احساس درد و ناراحتی است، نباید نگران اکثر رنگ های مدفوع وی شوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

پاسخ

پنج × 2 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button