درمان فوری یبوست کودکان

به وارد شدن ماده یا جسم خارجی در مسیر هوایی آسپیراسیون می گویند. آسپیراسیون در کودکان بیش از افراد بزرگسال رایج است. البته آسپیراسیون جسم خارجی گاهی با علائم سرفه و خفگی قابل شناسایی است. در حالی که آسپیراسیون ریوی خاموش نیز وجود دارد که با علائم  خفیف تری در کودک ظاهر می شود. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با روش های درمان و پیشگیری از آسپیراسیون در کودکان و نوزادان آشنا شوید.

یبوست چیست؟

به طور کلی، یبوست به این معنی است که فرد در هفته سه مرتبه (یا کمتر) مدفوع کرده و مدفوع سفت و خشک بوده و گاهی اوقات همراه با درد می باشد. بنابراین توجه داشته باشید که کمتر از 72 ساعت عدم دفع مدفع یبوست محسوب نمی شود. به طور کلی حرکات کم روده، تلاش برای دفع، مدفوع سفت خشک و نفخ شکمی از مهمترین علائم یبوست محسوب می شود. این مشکل حتی می تواند در کودکان و نوزادان با تب همراه باشد. بنابراین درمان فوری یبوست کودکان اهمیت فراوان دارد.

یبوست در نوزادان

شکم نوزادان و شیرخواران، معمولا بعد از هر بار خوردن شیر مادر و یا شیر خشک کار می کند، اما گاهی اوقات ممکن است تا 3 روز شکم نوزاد کار نکند، که مشکلی ندارد و امری کاملا طبیعی است. اما اگر شکم نوزاد بیشتر از 3 روز کار نکرد، بحث بسیار جدی است و حتما باید برای درمان یبوست به بهترین متخصص نوزادان مراجعه کنید.

یکی از رایج ترین دلایل ایجاد یبوست در شیرخوارن، نوع تغذیه مادر است. این مشکل در نوزدانی که شیرخشک مصرف می کنند نیز بیشتر دیده می شود. البته در اغلب موارد پس از تغییر نوع شیرخشک، یبوست نوزاد از بین می رود. به طور کلی نحوه تغذیه مادر، نوع شیر خشک و ابتلا به برخی بیماری های عفونی کودکان و بیماری های مادرزادی می تواند از دلایل اصلی بروز یبوست در نوزادان باشد.

دلیل یبوست در نوزادان تازه متولد شده، نیز ممکن است به دلیل روده بزرگ و طویل باشد. اگر در کودکان تازه متولد شده راه های درمان یبوست ساده و خانگی موثر نباشد،به متخصص اطفال مراجعه کرد. اگر پس از زایمان و تولد، هیچ نشانه ای از دفع اجابت در نوزاد مشاهده نگردد باید پذیرفت که اختلالی در مجرای دفع اجابت پدید آمده است. البته این نوع ناراحتی خیلی نادر و سالانه یک مورد نیز به چشم نمی خورد.

یبوست در کودکان

یبوست در کودکان همانند نوزادان یکی از اختلالات رایج گوارشی است که اغلب به دلیل تغییر در نوع تغذیه کودک ایجاد می شود. این عارضه معمولا با با علائم کم کاری روده و مدفوع خشک و سفت بروز کرده و علاوه بر افزایش سموم حاصل از تخمیر غذاهای باقی مانده ممکن است موجب خراشیدگی مقعد، زخم مقعد و بواسیر شود. همچنین، کودکان احساس درد و قولنج های فراوان شکمی را تجربه می کنند.

دلایل ابتلا به یبوست

مهمترین دلیل بروز یبوست در کودکان، تغییر در نوع تغذیه و مصرف غذاهایی است که می تواند باعث ایجاد یبوست شود. به طور کلی اصلی ترین علل ابتلا یبوست کودکان عبارتند از:

  • تغییر رژیم غذایی کودک و نخوردن میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر
  • تاخیر در توالت رفتن کودک در فواصل روز و مشکل در اجابت مزاج
  • مصرف فراوان لبنیات و حساسیت به شیر
  • وجود برخی بیماری های مقدی یا راست روده
  • داشتن مشکل در متابولیسم یا قرار گرفتن در معرض اختلالات گوارشی
  • ننوشیدن مایعات کافی در طول روز
  • تغییر در برنامه روزانه خواب و بیداری کودک

یبوست عملکردی در کودکان چیست؟

زمانی که والدین قصد گرفتن بچه از پوشک را دارند، اصولا کودکان دچار یبوست عملکردی می شوند و کودک از اجابت مزاج در صورت نبودن پوشک و یا مای بیبی وحشت دارند و برای دفع مدفوع مقاومت می کنند. این مقاومت برای دفع مدفوع کودکان، باعث سفت شدن مدفوع شده و هنگام اجابت مزاج، مدفوع سفت مجرای خروجی و مقعد را زخم کرده و باعث ایجاد شقاق در مقعد می شود. از طرفی درد هنگام دفع مدفوع باعث می شود که کودک برای دفع مقاومت نشان داده و این چرخه مقاومت برای دفع مدفوع ادامه پیدا کند. در چنین شرایطی مراجعه به پزشک و درمان فوری یبوست کودکان ضرورت دارد.

در ویدئو زیر دکتر علی فرجی متخصص اطفال توضیحات جامعی درباره یبوست در کودکان می دهند:

درمان فوری یبوست کودکان

همان طور که بالا اشاره شد، یبوست یکی از مشکلات شایع در کودکان است که باعث درد و قولنج فراوان شده و برای رهایی از آن نیاز به مداخله درمانی وجود دارد.غالبا برای اینکه معده و روده کودک آمادگی لازم را برای دفع راحت تر مدفوع را پیدا کند،به طور سبک کلاسیک و قدیمی به آن ها روغن بادام آمیخته به خاک شیر در مقداری آب جوشیده می دهند، در رابطه با یبوست نوزادانی که می توانند به طور طبیعی غذا بخورند، از سوپ و آش های سبزیجات استفاده کنید. خوردن آب میوه های طبیعی نیز می تواند در درمان یبوست کودکان موثر باشد.

همانطور که قبلا هم گفته شده بود، دلیل بسیاری از یبوست ها یا عادات کودکان است و یا غلط بودن شیوه غذایی آن ها. لذا برای درمان چنین مشکلی لازم است که موارد زیر را در نظر داشت:

در کودکان که دچار یبوست شده اند، می توان از دارو های مسهل و ملین استفاده کرد. البته یاد آوری می شود که استفاده مداوم از این داروها نیز عوارض جانبی داشته و روده کودک عادت کرده و به اصطلاح تنبل می شود، در نتیجه کودک به طور طبیعی نیاز به دفع در خود احساس نمی کند.

یکی از روش های درمان فوری یبوست در کودکان استفاده از آرد برنج ،کاکائو و دوغ است. مصرف فراوان آب، خوردن سبزیجات و میوه بهترین راه درمان یبوست به شمار می رود و سبب پاکسازی مسیر دفع اجابت می شود. اگر کودکان بزرگتر نیز دچار چنین عارضه ای هستند به یک لیوان شیر یک قاشق چایخوری روغن زیتون بی افزایید.

کلام آخر

یبوست یکی از اختلالات گوارشی شایع در بین نوزادان و کودکان است که با عدم دفع بیشتر از سه روز یا دفع مدفوع خشک و سفت ظاهر می شود. این عارضه اغلب در اثر تغییر رژیم غذایی کودک و تغذیه ناسالم رخ می دهد که معمولا با تغییر نوع تغذیه بهبود می یابد. در اغلب مواقع درمان فوری یبوست کودکان با موادغذایی و داروهای ملین امکان پذیر است. اکثر یبوست ها در نوزادان طبیعی است و قابل درمان هستند، اما برخی از یبوست ها، یبوست های مرضی هستند و ممکن است شکم نوزاد یا کودک یک هفته تا یک ماه کار نکند. در چنین شرایطی مراجعه به متخصص اطفال ضرورت دارد.

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

پاسخ

یازده − پنج =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button