درمان فوری یبوست کودکان

هر گونه اختلال در دستگاه گوارش کودکان می تواند ناراحت کننده باشد، گاهی کودک دچار اسهال شدید می شود و برعکس، گاهی هم یبوست. هر دو این موارد می تواند کودک دلبند شما را ناراحت کند. برخی والدین در زمان مراجعه به متخصص اطفال درخواست دارند که پزشک یک درمان فوری برای یبوست کودک تجویز کند. می توان گفت دلیل اصلی ایجاد یبوست تغذیه نامناسب است. دکتر فرجی در ادامه موثر ترین راهکار درمان اختلالات گوارشی کودکان را بیان می کنند.

درمان فوری یبوست کودکان

 

یبوست در کودکان بحث بسیار مفصلی است و از نظر علمی و تخصصی موارد بسیاری را در بحث گوارش شامل می شود. اما چندین مورد که نیاز است که حتما والدین در ارتباط با آنها اطلاعات داشته باشند عبارتند از:

یبوست در نوزادان

شکم نوزادان و شیرخواران، معمولا بعد از هر بار خوردن شیر مادر و یا شیر خشک کار می کند، اما گاهی اوقات ممکن است تا 3 روز شکم نوزاد کار نکند، که مشکلی ندارد و امری کاملا طبیعی است.

اما اگر شکم نوزاد بیشتر از 3 روز کار نکرد، بحث بسیار جدی است و حتما باید برای درمان یبوست به بهترین متخصص نوزادان مراجعه کنید.

یکی از رایج ترین دلایل ایجاد یبوست در شیرخوارن، نوع تغذیه مادر است و در نوزدانی که شیرخشک مصرف می کنند ،مواد موجود در شیرخشکی که مصرف می کند می تواند دلیل یبوست باشد که اصولا با تغییر نوع شیرخشک، یبوست قابل درمان است.

اکثر یبوست ها در نوزادان طبیعی است و قابل درمان هستند، اما برخی از یبوست ها، یبوست های مرضی هستند و ممکن است یک هفته تا یک ماه شکم نوزاد کار نکند، که در این صورت حتما نیاز به بررسی پزشک متخصص اطفال است.

بنابراین اگر بخواهیم دلایل یبوست در کودکان را به طور کلی بیان کنیم عبارتند از:

  • نحوه تغذیه مادر
  • نوع شیرخشکی که مصرف می شود.
  • به دلیل بیماری های عفونی کودکان و بیماری های مادرزادی

یبوست عملکردی در کودکان

زمانی که والدین قصد گرفتن بچه از پوشک را دارند، اصولا کودکان دچار یبوست عملکردی می شوند و کودک از اجابت مزاج در صورت نبودن پوشک و یا مای بیبی وحشت دارند و برای دفع مدفوع مقاومت می کنند، که این مقاومت برای دفع مدفوع کودکان، باعث سفت شدن مدفوع می شود و هنگام اجابت مزاج، مدفوع سفت مجرای خروجی مدفوع را زخم می کند و باعث ایجاد شقاق در مقعد می شود. و این درد باز باعث می شود که کودک به دلیل درد هنگام مدفوع، برای دفع مدفوع مقاومت نشان می دهند و این چرخه مقاومت برای دفع مدفوع ادامه پیدا می کند که حتما باید توسط پزشک متخصص اطفال درمان شود.

در ویدئو زیر دکتر علی فرجی متخصص اطفال توضیحات جامعی درباره یبوست در کودکان می دهند:

غالبا برای اینکه معده و روده کودک آمادگی لازم را برای دفع  راحت تر مدفوع را پیدا کند،به طور سبک کلاسیک و قدیمی به آن ها روغن بادام آمیخته به خاک شیر در مقداری آب جوشیده می دهند، در رابطه با یبوست نوزادانی که می توانند به طور طبیعی غذا بخورند، از سوپ و آش های سبزیجات استفاده کنید. خوردن آب میوه های طبیعی نیز می تواند در درمان یبوست کودکان موثر باشد.

دلیل ابتلا به یبوست

دلیل یبوست در نوزادان تازه متولد شده، شاید از روده بزرگ و طویل باشد. اگر در کودکان تازه متولد شده راه های درمان یبوست ساده و خانگی مثمر ثمر نباشد، باید کودک را به متخصص اطفال نشان داد. اگر پس از زایمان و تولد، هیچ نشانه ای از دفع اجابت در نوزاد مشاهده نگردد باید پذیرفت که اختلالی در مجرای دفع اجابت پدید آمده است. البته این نوع ناراحتی خیلی نادر و سالانه یک مورد نیز به چشم نمی خورد.
همانطور که قبلا هم گفته شده بود، دلیل بسیاری از یبوست ها یا عادات کودکان است و یا غلط بودن شیوه غذایی آن ها. لذا برای درمان چنین مشکلی لازم است که موارد زیر را در نظر داشت:
در کودکان که دچار یبوست شده اند، می توانید از دارو های مسهل و ملین استفاده کرد. البته یاد آوری می شود که استفاده مداوم از این دارو ها نیز تاثیرات جانبی دارد و کودک به آن ها عادت کرده و در شرایط عادی و طبیعی نیز نیاز به دفع را در خود احساس نمی کند.

برای اینکه از شیوه غذایی درصدد حل این مشکل بر آیید از آرد برنج ،کاکائو و دوغ استفاده کنید. مصرف زیاد آب ،خوردن سبزیجات و میوه بهترین راه درمان یبوست می باشد و پاکسازی مسیر دفع اجابت است. اگر کودکان بزرگتر نیز دچار چنین عارضه ای هستند به یک لیوان شیر آن ها یک قاشق چایخوری روغن زیتون بی افزایید.

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

پاسخ

یک × چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button