تشنج در کودکان

تشنج در کودکان

مغز به عنوان مرکز فرماندهی در  بدن انسان علاوه بر تحریک غدد مختلف ،بسیاری از اعمال کودکان را کنترل می کند . مغز مسئولیت اعمالی چون:

  •  محاسبات اعمال پیچیده
  • تفکر و گویش
  • حافظه و یادگیری
  • عواطف و احساسات و بسیاری از اعمال دیگر است .

تمام این کارها توسط امواج الکتریکی مختلفی که در قسمت های خاصی از مغز جریان دارد ،کنترل می شود .حال اگر به دلیل خاصی از جمله ضربه و یا تب این جریان الکتریکی نظم خود را از دست بدهد ممکن است به یک باره سراسر مغز را در بر بگیرد که به این فرایند تشنج می گویند .

به دلیل آنکه مغز کودکان تکامل کافی پیدا نکرده است و زمان نیاز دارد تا به تکامل اصلی برسد میزان تشنج در دوره کودکی بیشتر از بزرگسالان است و تقریبا تا 6 درصد کودکان  به تشنج مبتلا می شوند .

می توان گفت تشنج در کودکان  ناشی از عواملی خارجی ،که بر مغز تاثیر می گذارند می باشد ،عواملی همچون ،گلوکز خون ،کمبود کلسیم ،تب و… امثال این موارد می تواند بر روی مغز اثرات منفی از خود به جا بگذارد .

تشنج-در-کودکان

در حقیقت تشنج یک نوع اختلال حمله ای و غیر عادی است که در کودکان اتفاق می افتد . کودکی که دچار تشنج می شود ممکن است تشنجی همراه با تب و یا بدون تب داشته باشد ،در کودکانی که دچار تشنج همراه با تب می شوند ،معمولا تشنج های خوش خیم هستند به طور تقریبی تا سن 6 سالگی ادامه پیدا می کنند و در آینده همراه با کودک نمی باشند .

تشنج همراه با تب

در صورتی که تشنج های همراه با تب مکررا اتفاق بی افتد ،درمان لازم است تا هر چه سریعتر اقدامات درمانی صورت گیرد .

اگر تشنج دوبار یا بیشتر بدون علت اتفاق افتد و تب عامل بروز آن نباشد ،بهتر است به  این مورد که کودک شما مبتلا به بیماری صرع است ،شک کنید .بیماری صرع در کودکان در مواردی قابل درمان است و  گاهی قابل کنترل . در نتیجه لازم است با شروع هر کدام از علائم تشنج و یا صرع در کودکان به متخصص اطفال مراجعه کنیم .

شایع ترین تشنجی که در دوران کودکی دیده می شود ،تشنج به دنبال تب می باشد . این نوع تشنج در کودکی که حال عمومی خوبی دارد و تنها در عرض 24 ساعت حمله تب درجه حرارات بدن بالاتر از 38 درجه می رسد،کودک دچار تشنج عمومی می شود و این نوع تشنج بیشتر از 3 دقیقه زمان نمی برد .

با توجه به این مورد که یکی از شایع ترین عوامل بروز تشنج، تب در کودکان  می باشد ،نیاز است تا والدین ،سنجش تب را یاد بگیرند.

دکتر فرجی متخصص اطفال ،در زمینه درمان انواع بیماری های کودک و نوزادان از تخصص و تجربه کافی بر خوردار هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

 چند نکته در سنجش تب حائز اهمیت است :

قبل از استفاده از دماسنج حتما آن را تکان دهید و توجه داشته باشید که نشانه گر دماسنج قبل از پایین ترین عدد قرار بگیرد ،سپس باید دماسنج را زیر بغل کودک قرار داد و در حدود 5 دقیقه صبر کرد

به یاد داشته باشید که در هنگام خواندن دمای ،دماسنج به آن نیم درجه اضافه کنید تا حرارت حقیقی بدن کودک مشخص گردد .

تشنج های مکرر ممکن است در کودک، اختلالات حرکتی و یا عصبی ایجاد کند و یا به قسمت های دیگر همچون کلیه ها آسیب وارد کند .مهمترین مسئله ای که در تشنج کودکان سنین پایین مطرح می باشد ،تشنج در اثر ورم پرده های مغذی است . لذا کودکان زیر 18 ماه می بایست به سرعت از نظر مننژیت بررسی شوند .

تشخیص تشنج در کودکان

در رابطه با تشنج به دنبال تب کودکان ،چند مسئله مهم است که نیاز به توجه دارد ،از نظر بالینی  ،کودکان در هنگام تشنج ، تنها علائمی که دارند تب می باشد . غالب اوقات حال عمومی کودک آنچنان بد نیست و در هنگام مراجعه به متخصص اطفال تشنج تمام شده است و تنها لازم است تا اقدامات لازم جهت تشنج دوباره صورت گیرد .

تشنج در نوزادان ،از آنجا که کودک سنی پایین دارد به طور حتم والدین نگران تر می شوند و لازم است کودک تحت مراقبت های لازم قرار گیرد و با کمک دارو های ضد تشنج دمای بدن کودک کنترل شود .

اگر در معاینه از کودک ،سیر تکامل کودک به درستی طی نشده باشد  و تجربه تشنج های مکرر را داشته باشد ،جز اختلالات ناشی از تب پیچیده طبقه بندی می شود و لازم است توسط نوار مغز و انواع تصویر برداری ها اطلاعات دقیق تری از وضعیت مغز به دست آورد .طول درمان در این نوع از بیماران به وضعیت مغز بیمار و  نتایج نوار مغز بستگی دارد.

برخی مطالب  مفید در سایت دکتر فرجی متخصص اطفال خوب در شمال تهران

تقویت سیستم ایمنی کودک

دستور غذایی شماره 1

دستور غذایی شماره 2

عفونت گوش کودکان

واکسیناسیون کودکان

عفونت گوش کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

دکتر علی فرجی

دکتر علی فرجی متخصص کودکان و نوزادان می باشند و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

پاسخ

16 + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button