جراحی اطفال

اورژانس جراحی اطفال

جراحی های مهم اطفال

جراحی در اطفال حساسیت خاص خود را به همراه دارد . گاهی با اتفاق های ناگوار مجبور به انجام جراحی برای آن ها می شویم که با داشتن آگاهی می توان به کودکان کمک بیشتری نمود .

شکم اطفال

جسم خارجی

یکی از شکایت های شایع در اورژانس های جراحی می باشد . کودکان در سنین نو پا ممکن است هر وسیله ای را که روی زمین باشد به داخل دهان بگذارند . این اجسام یا داخل تراشه معمولا برنش اصلی راست یا لوب تحتانی ریه راست یا داخل مری و دستگاه گوارش می روند .

جراحی اطفال

دستگاه تنفسی

کودک با سرفه و دیسترس خفیف تنفسی مراجعه می کند در سمع ویزینگ یک طرفه دارد و احتمال رویت جسم خارجی در CXR وجود دارد یا شواهد آن که یک hyperexpansion در لوب درگیر است، دیده می شود. جهت تشخیص و درمان نیاز به برونکوسکوپی می باشد .

دستگاه گوارش

اگر در مری گیر کند ، کودک در ابتدا بدون علامت است و در ادامه دیسفاژی ، آب ریزش از دهان و در انتها علایم تنفسی مثل سرفه ، استریدور و ویزینگ پیدا می کند . جهت خارج کردن اجسام می توان در بالای مری از فورپس magill و در پایین تر از ازوفاگوسکوپی استفاده کرد . توجه کنید که بلع باتری های کوچک یک اورژانس پزشکی است . احتمال سوزاندن و پرفوراسیون احشاء وجود دارد . اگر جسم خارجی به جز باتری و اجسام نوک تیز و مضر، از مری عبور کند ، احتمالا از سایر قسمت های دستگاه گوارش هم عبور می کنند .

در این شرایط بیمار کاملا تحت نظر قرار گرفته می شود و معاینه و گرافی سریال اخذ می شود . رژیم های پرفیبر مثل پوره سیب زمینی به دفع کمک خواهد کرد .

برای آشنایی بیشتر با بیماری های مخصوص کودکان می توانید مقالات از علت تا درمان تشنج! و درمان زردی نوزادان و رفلاکس ادراری در کودکان را مطالعه نمایید.

 بلع مواد شیمیایی سوزاننده ( اسید و باز )

متاسفانه در بخش جراحی با کودکانی ممکن است مواجعه شوید که مواد شیمیایی ( پاک کننده ها ) را بلع کرده اند . عدم رعایت استاندارد های طراحی این وسایل شامل حداقل درب دوزمانه که به راحتی با پیچ دادن باز نشود یا استفاد از رنگ های غیر جذاب ، سبب وقوع این اتفاق می شود. در این موارد باید معاینه دقیق دهان انجام شود . به سرعت آندوسکوپی انجام و وسعت آسیب تعیین شود. شاید در ساعات اولیه برخورد با این بیماران استفاده از آنتی دوت موثر باشد . به ویژه در ساعات اول خوردن اسید می توانیم تخم مرغ با شیر به کودک بدهیم یا اگر مصرف کرده آب پرتقال با سرکه رقیق به کودک می دهیم تا مواد شیمیایی کمی رقیق شوند و کمتر آسیب بزنند . اگر بیمار بد حال باشد و علائم مدیاستینیت داشته باشد باید به سرعت توسط جراح متخصص اطفال جراحی شود .

دکتر علی فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

استفراغ اطفال

در اطفال باید توجه ویژه ای به محتویات و میزان استفراغ داشته باشید. استفراغی که بلافاصله بعد از بلع رخ می دهد و حاوی مواد غذایی است ، نشانه ریفلاکس است . استفراغ جهنده بعد از غذا خوردن نشانه استنوز پیلور است . استفراغ سبز تیره اطفال همیشه نشانه بسیار بدی می باشد . علل این استفراغ با محتویات سبز تیره شامل ولولوس روده ، عفونت های زمینه ای و انسداد روده ای می باشد .

کلام آخر

در مواقع وقوع چنین مشکلاتی هر چه زودتر به متخصص اطفال مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *