آنفولانزا در کودکان دکتر علی فرجی

آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا در کودکان

کودکان موجودات دوست داشتنی هستند که مراقبت از آن ها هم لذت بخش بوده و هم دشوار است . ضعیف بودن کوکان باعث شده والدین از آن ها به صورت شبانه روزی محافظت نمایند . با شروع فصل سرما یکی از دغدغه های اصلی والدین سرما خوردگی و یا شدیدتر از آن آنفولانزا در کودکان است . در فصل سرما این دسته از بیماری ها در بزرگسالان نیز شیوع می یابد و طبیعی است که کودکان با سیستم ایمنی ضعیف تر زودتر دچار آن شوند .

آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا مانند سرماخوردگی است که شدید آن بیشتر علائم یک سرماخوردگی مشاهده می شود به این خاطر باید بیشتر جدی گرفته شود و خطرناک تر است .

آنفولانزا در کودکان دکتر علی فرجی

علائم آنفولانزا

آنفولانزا می تواند کودک را به یک باره از حالت خوب به خیلی بد تبدیل کند . آنفولانزا با تب و گلو درد ، التهاب و سرخی پوست و سرفه های خشک همراه است . البته در بین نوزادان می تواند با اسهال و استفراغ نیز دیده شود . اگر این بیماری خیلی زود درمان نشود باعث ضعف و خستگی در کودکان می شود در این صورت کودک سرفه های خلط دار و عفونت خواهد داشت  این در حالتی است که آنفولانزا با ویروس شروع شده و به مرور به عفونت باکتریایی تبدیل شده است .

علل آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا یک عفونت تنفسی است که با ویروس ایجاد می شود که ویروس هایی که در نوع (A) و (B) هستند باعث بروز بیماری آنفولانزا می شوند البته این بیماری می تواند علت باکتری نیز داشته باشد .

ویروس های این چنینی به سادگی با یک عطسه و یا سرفه انتقال می یابند . به طوری که این آلودگی به از طریق تنفس وارد بدن کودک می شود. علائم آنفولانزا به گونه ایست که گاهی والدین نیز متوجه حضور اولیه ویروس در بدن نوزاد و یا کودک نمی شوند . این بیماری در افراد مختلف ، واکنش متفاوتی دارد که گاهی والدین با تصور اینکه یک کسالت کوچک دارند ویروس را به کودک خود انتقال می دهند .

برای کودکانی که در مکان های عمومی حضور فعال تری دارند امکان ابتلا بیشتر است مانند مهد کودک ها . مدارس ، پارک ها و … که انتقال به راحتی انجام می شود .

پیشگیری از آنفولانزای کودکان

این جمله معروف که پیشگیری بهتر از درمان است همیشه و در همه زمینه ها کاربرد دارد . با پیشگیری می توان بسیاری از هزینه ها و انرژی ها را کاهش داد . امروزه روش های نوینی معرفی شده است که می تواند یک راه حل ساده برای پیشگیری از آنفولانزا باشد . تزریق واکسن قبل از شروع سرما می تواند بدن را آماده فصلی کند که هم کودک و هم والدین بتوانند از آن لذت ببرند . در چند سال اخیر انواع واکسن های آنفولانزا در بازار موجود است که به مرور کامل تر می شود . برای شروع فصل جدید واکسن چهار ظرفیتی با تایید وزارت بهداشت تزریق می شود که تاثیر قابل توجهی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد . البته باید توجه داشته باشید این تزریق در اماکن معتبر انجام شود و از کیفیت آن اطمینان حاصل نمایید چراکه انقضا این نوع واکسن ها یک ساله بوده و نمی توان واکسن باقی مانده امسال را برای سال آینده استفاده کرد .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

درمان آنفولانزا در کودکان

اگر در شروع بیمار احتیاط های لازم انجام شود و تغذیه و مایعات به درستی مصرف شود تاثیر قابل قبولی در بهبودی خواهد داشت اما اگر متوجه پیشروی بیماری شده اید و علائم شدت گرفته اند بهترین راه راجعه به متخصص اطفال خوب است که بتواند اقدامات لازم را انجام دهد .

گاهی پیشگیری به موقع و مراقبت درست باعث می شود آنفولانزا در کوتاه ترین زمان از بین برود . برای درمان مسلما استراحت و تغذیه مناسب حرف اول در بهبود را می زند . ک.دک می تواند از میوه های خشک و یا سوپ استفاده کند و برای غذاهای کمکی حتما از متخصص کودکان کمک بگیرید. این نکته را بدانید که آنفولانزا یک بیماری ویروسی است و نیازی نیست کودک آنتی بیوتیک استفاده کند. این دارو برای از بین بردن باکتری است و اگر آنفولانزا منجر به بیماری های عفونی شود، مصرف آنتی بیوتیک با دستور پزشک بلامانع خواهد بود .

تفاوت بین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا

شاید شما نیز با دیدن علائمی متوجه شده اید کودکتان دچار بیماری شده است . اما با دیدن علائم ، اولین تصوری که والدین از بیماری فرزندشان دارند ، سرماخوردگی است . اما بسیاری از مشکلات در کودکان دارای برخی علائم مشترک هستند که می تواند از بیماری مختلفی خبر دهد و لزوما سرماخوردگی نیست. آنفولانزا جزو آن دسته از بیماری هاست که تشابه زیادی با سرماخوردگی دارد. اما بسیار وخیم تر از آن عمل می کند. اگر والدین آگاهی لازم را در مورد بیماری فرزند خود داشته باشند می تواند در مراقبت ها و بهبود آن ها موثر باشد .

تفاوت بارز سرماخوردگی با آنفولانزا

در آنفولانزا سرعت بروز علائم بسیار سریع تر خواهد بود و کودک مدام تب و لرز شدید را تجربه خواهد کرد . در انفولانزا درد های عضلانی ، سردرد بیشتر و کم اشتهایی و حتی بی اشتهایی با شدت بیشتری وجود دارد . معمولا بهبود در سرماخوردگی بسیار زودتر از آنفولانزا خواهد بود .

علائم مشاهده شده در کودکان به خصوص در کودکان زیر 5 سال بسیار خطرناک است و بهتر است تحت نظر متخصص اطفال دوره درمانی طی شود تا به طور کامل و ریشه ای بیماری از بدن کودک خارج شود .

مراقبت های لازم برای آنفولانزا

راه های مختلفی وجود دارد که والدین می توانند با استفاده از آن به بهبود کودک خود کمک کنند . به جز تزریق واکسن آنفولانزا و تغذیه برخی نکات بهداشتی است که شاید مهم به نظر نرسد اما تاثیر مهمی دارند . در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

شستن دست ها

شستن دست ها امر مهمی است که در دوره بیماری باید جدی تر گرفته شود . حتما دست کودکان با آب و صابون شسته شود تا میکروب ها روی پوست باقی نمانند.

استفاده از دستمال

توجه داشته باشید هنگام عطسه و سرفه حتما از دستمال استفاده شود . دستمال های استفاده شده را دور بگذارید و مجدد آن را به کار نگیرید.

دور بودن از بیماران دیگر

چه در خانه و چه در محیط اطراف دقت داشته باشید افرادی که بیمار هستند از فرزند شما دور بمانند . این موضوع باعث می شود کودک در معرض ویروس های مختلف قرار نگیرد و دوره درمانی را طبیعی طی کند . ممولا کودکان توسط اطرافیان مورد نوازش قرار می گیرند که با بوسیدن کودک همراه است اما توجه داشته باشید تا بهبودی کامل از این کار خودداری شود.

کلام آخر

برای درمان بیماری آنفولانزا به بهترین متخصص اطفال مراجعه نمایید . تا وضیعت کودک بررسی شود عمدتا برای کمک به سیستم ایمنی کودک نیاز به مصرف دارو است . آنفولانزا حتی در کودکان شیرخوار نیز می تواند پیشرفت نماید و خطرناک شود . مشاهده علائم در نوزادان بسیار سخت است و نیاز به بررسی تخصصی دارد چرا که سردرد و یا درد عضلانی در آن ها قابل حس نیست.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *