کم کاری تیروئید در کودکان

کم کاری تیروئید در کودکان

بیماری هایی که مربوط به غدد درون ریز هستند شامل، غده هیپوفیز، تیروئید ، پاراتیروئید، آدرنال ، لوزالمعده و غدد  جنسی می باشند . در صورتی که ترشحات این غدد کم یا زیاد شود ، منجر به بروز یکسری مشکلات در کودکان می گردد ، از جمله این مشکلات شامل ، کاهش ترشح هورمون رشد که می تواند منجر به کوتاهی قد کودکان ، و یا افزایش هومون رشد منجر به  بلندی بیش از اندازه قد شود .

گاهی این اختلال در سطح تخمدان و یا بیضه ها می باشد که منجر به بلوغ زودرس و دیررس در کودکان می گردد .

در نتیجه بیماری های مهمی که در رابطه با غدد دورن ریز  در کودکان وجود دارد ، می توان کمک کاری غده تیروئید را نام  برد .

از آنجا که غده تیروئید از همان زمان  جنینی بر رشد مغز  تاثیر می گذارد ، کم کاری  مادرزادی غده تیروئید  منجر به عقب افتادگی ذهنی در کودکان می شود و در سنین بالاتر منجر به اختلال در بلوغ ، کوتاهی قد و مشکلات دیگری در ارگان ها و اندام های بدن ایجاد  می کند .

کم کاری تیروئید در کودکان

کم کاری تیروئید در کودکان

کم کاری تیروئید به صورت مادرزادی

کم کاری تیروئید به صورت مادرزادی به قدری اهمیت دارد که ، سال ها در اکثر نقاط در دنیا تمام نوازادان در بدو تولد  برای تشخیص این بیماری  مورد بررسی قرار می گیرند که اگر  نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید است ، خیلی زود این مورد تشخیص داده و  درمان برای  کودک لحاظ شود .

علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید به صورت مادرزادی از آنجا که از مادر به جنین منتقل می شود علامت خاص ندارد ،  در صورتی که درمان دیر اتفاق بی افتد ممکن است این اختلالات بروز پیدا کنند،  به طور مثال :

کودک دچار یبوست می شود

یرقان

خواب آلود بودن کودک

دیر در آمدن دندان ها

اشکالات یادگیری

و…

می توانند از علائم کم کاری تیروئید شناخته شود . به همین دلیل از همان بدو تولد تمام این علائم توسط متخصص اطفال بررسی می شود  تا راه کار درمانی متناسب با آن را لحاظ کرد .

دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

تشخیص کم کاری تیروئید در کودکان

تشخیص این بیماری عمدتا با  روش های آزمایشگاهی انجام می شود و در صورت تشخیص این بیماری باید  هر چه زودتر هورمون تیروئید برای آن ها درمان شود . معمولا درمان کم کاری تیروئید  تا سه سالگی ادامه دارد . در سن سه سالگی  متخصص اطفال یک مرتبه مصرف دارو را در شرایط کنترل شده قطع می کنند تا  کودک مورد بررسی قرار گیرد که آیا این درمان باید مادام العمر ادامه داشته باشد یا اینکه کودک به درمان پاسخ داده است .

بیشتر بخوانید
کودکان مبتلا به حساسیت

خلاصه مطلب

در اخر می توان گفت، کم کاری تیروئید در کودکان یک اختلال جدی است که در صورتی که درمان  به موقع صورت نگیرد می تواند عواقب جبران ناپذیری را با خود داشته باشد ، حتی اگر این بیماری در دوران جنینی تشخیص داده شود هم درمان او در دوران شیردهی تاثیری ندارد . پس توصیه می شود با کنترل های منظم نزد متخصص اطفال  از بروز هر گونه بیماری در  مراحل اولیه جلوگیری کنید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرجی متخصص اطفال

drfaraji

پاسخ

چهار − 1 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button